The relations among attachment styles, emotion regulation strategies, death attitudes, and health promoting behaviors: Extreme sports participants vs. non-participants
Bağlanma stilleri, duygu regülasyon stratejileri, ölüm tutumları ve sağlık davranışları arasındaki ilişki: Ekstrem spor yapan ve yapmayan katılımcılar
- Tez No: 399836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlanma stillerinin, duygu regülasyon stratejilerinin ve ölüm tutumlarının sağlık davranışları üzerindeki olası etkilerini ekstrem spor yapan ve yapmayan kişilerde incelemektir. Çalışmanın verileri 109 ekstrem spor yapan katılımcı ile 202 ekstrem spor yapmayan katılımcıyı içermektedir. Bağlanma stillerinin, duygu regülasyon stratejilerinin, ölüm tutumlarının ve sağlık davranışlarının ilişkilerini belirlemek için çoklu aracı değişken analizi yapılmıştır. Güvensiz bağlanma−sağlık davranışları arasındaki ilişkiye iki grupta farklı adaptif olmayan duygu regülasyon stratejileri aracılık etmiştir. Ekstrem spor grubunda, duyguların farkında olmama ve olumsuz duygularla baş ederken hedeflerin olmaması kaygılı bağlanma−sağlık davranışları ilişkisine aracılık etmiştir; ayrıca olumsuz duygularla baş ederken hedeflerin olmaması kaçıngan bağlanma−sağlık davranışları ilişkisine de aracılık etmiştir. Ekstrem spor yapmayan katılımcılarda, duyguların net olmaması kaygılı bağlanma−sağlık davranışları ilişkisine aracılık etmiştir. Benzer şekilde, farklı ölüm tutumları iki grupta güvensiz bağlanma−sağlık davranışları ilişkisine aracılık etmiştir. Ekstrem spor grubunda, ölüme yaklaşan kabul güvensiz bağlanma stilleri−sağlık davranışları ilişkisine aracılık ederken, ekstrem spor aktivitelerinde bulunmayan kişilerde, ölüme kaçış kabulü kaçıngan bağlanma−sağlık davranışları ilişkisine aracılık etmiştir. Sonuçlar ve çıkarımları, aynı zamanda çalışmanın güçlü ve zayıf yönleri literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the relations among attachment styles, emotion regulation strategies, death attitudes, and their possible effects on health promoting behaviors among those who participate versus do not participate in extreme sports. Data of the study included 109 extreme sport participants and 202 participants who do not engage in extreme sport activities. Multiple mediation analyses were conducted in order to examine paths among attachment styles, emotion regulation strategies, death attitudes, and health promoting behaviors. Different non-adaptive emotion regulation strategies mediated insecure attachment styles−health promoting behaviors relation in two groups of the current study. In extreme sport sample, lack of awareness about emotions and lack of goals while dealing with negative emotions mediated anxious attachment style–health promoting behaviors relation, and lack of goals while dealing with negative emotions mediated avoidant attachment style−health promoting behaviors relation. In participants who do not engage in extreme sport activities, lack of clarity about emotions mediated anxious attachment style−health promoting behaviors relation. Similarly, different death attitudes mediated insecure attachment styles−health promoting behaviors relation in two groups. In extreme sport sample, approach acceptance of death mediated insecure attachment styles−health promoting behaviors relation, whereas in participants who do not engage in extreme sport activities, escape acceptance of death mediated avoidant attachment−health promoting behaviors relation. Findings and their implications, as well as the strengths and limitations of the study, were discussed in the light of the literature.