Change in usage of cognitive words, affect words, discourse markers, and first person pronoun position among clients in psychotherapy process
Psikoterapi sürecindeki danışanların bilişsel kelime, duygusal kelime, söylem belirleyicileri ve birinci kişi zamiri pozisyonundaki değişim
- Tez No: 399838
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5. Psikoterapi seansı ile 15. Psikoterapi seansı arasında danışanların konuşmalarında meydana gelen belirli dilbilimsel değişimleri anlamaktır. Çalışmada, danışanların konuşmlarındaki duygular ile ilişkili kelimeler, bilişsel mekanizmalar ile ilişkili kelimler, en sık kullanılan eylem belirleyiciler ve birinci şahıs zamirlerinin, bilgi yapısı konumlarında kullanımı analiz edilmiştir. Katılımcılar 11 psikoterapist (klinik psikoloji yüksek lisans ve doktora öğrencileri) ve 16 danışandan (Ayna Psikotrapi Merkezine başvurmuş olan) oluşmuştur. Danışanların konuşmaları karışık desen ANOVA yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar psikoterapi sürecinde danışanların, duygular ile ilişkili kelime kullanımında, bilişsel mekanizmaları ile ilgili kelime kullanımında, söylem belirleyici kelime kullanımlarında ve birinci şahıs zamirlerinin eylem öncesi pozisyonda kullanımlarında anlamlı fark olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlara göre, psikoterapi süreci belirli dilbilimsel değişimlere yol açmaktadır ve bu değişimler, psikoterapi sürecinde danışanda ortaya çıkan değişimi anlamak için bir araç olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of present study was to understand changes in speech of clients with regard to certain linguistic features from 5th to 15th session of psychotherapy. Cognitive mechanism words, affect words, usage of the most common discourse markers and usage of first person pronoun in information structure positions were analyzed in speech of clients. Participants of this study were 11 psychotherapists (clinical psychology master and doctorate students) and 16 clients (applicants to AYNA Psychotherapy Unit). In present study word count results of clinets' speeches were analyzed by mix design ANOVA method. According to results, clients' usage of affect words, cognitive mechanism words and discourse markers increased from 5th to 15th session of psychotherapy and first person pronoun usage changed significantly in preverbal position from 5th to 15th sessions of psychotherapy. Findings of this study suggest that, psychotherapy leads to certain linguistic changes, and these changes discussed to be means of understand change of clients during psychotherapy.