Early parenting support: Application of an intervention program to enhance maternal sensitivity in Turkey
Erken dönem ebeveynlik desteği: Anne duyarlığını arttırmaya yönelik müdahale programının Türkiye uygulaması
- Tez No: 399843
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, bakım veren kişinin duyarlığını artıran bağlanma temelli bir müdahale programının Türkiye kültürüne uyarlanması, uygulanması ve etkisinin görgül olarak test edilmesidir. Çalışmaya, Ankara ve İstanbul'un görece düşük gelir ve eğitim düzeyine sahip 10-33 ay arasında çocukları olan 56 aile katılmıştır. Örneklem, müdahale ve kontrol grupları olmak üzere seçkisiz olarak iki gruba ayrılmış, müdahale grubundaki 38 anne ile dört temalı görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde annelere, daha önceden anne-çocuk etkileşimlerinin kaydedildiği videolar üzerinden anne duyarlığı konularında bireysel geribildirimler verilmiştir. Kontrol grubundaki 18 anneyle ise çocuklarının gelişimleri ile ilgili dört telefon görüşmesi yapılmıştır. Anne duyarlığı videoya çekilmiş anne-çocuk etkileşimleri ile ölçülmüş; bağımsız kodlayıcılar tarafından Anne Davranışları Sınıflandırma Seti ve Ainsworth Anne Duyarlık Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Annelerin duyarlı davranış ve disipline yönelik tutumları da özbildirim ölçekleri ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda müdahale annelerinin kontrol annelerine göre gözlemlenen duyarlı davranışlarında anlamlı düzeyde artış gözlenmiştir. Bunun yanısıra, müdahale annelerinin kontrol annelerine oranla müdahale sonrasında duyarlı davranışa yönelik daha yüksek düzeyde olumlu tutum bildirdikleri bulunmuştur. Bu bulgular VIPP-SD programının toplulukçu bir kültürde yaşayan düşük sosyoekonomik düzeye sahip annelerin duyarlığını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada bireyci kültürde yaşayan orta ve yüksek sosyoekonomik düzeye sahip annelerle yapılmış çalışmaları bir adım ileriye taşıyacak, video-geribildirimine dayanan müdahale programının farklı kültürel ve sosyoekonomik bağlamlarda uygulanabilirliği ve etkinliğine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Ayrıca bu çalışma Türkiye'de erken dönem destek veya müdahale programı geliştirmeyi ve uygulamayı planlayan araştırmacı ve uygulayıcılara işlevsel bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to adapt, apply and test the effectiveness of the Video-Feedback Intervention to Promote Positive Parenting-Sensitive Discipline (VIPP-SD) in the Turkish context. The sample consisted of 56 mothers from relatively underdeveloped regions of Ankara and Istanbul having infants between 10 and 33 months old. The sample was randomly divided into two groups and four thematic sessions were conducted among 38 intervention mothers. In each session, mother and child were videotaped during daily interactions and video feedback was provided to the mother on sensitive parenting. In the control group, 18 mothers did not receive any intervention but four telephone calls from the intervener. Maternal sensitivity was assessed through video-recorded mother-child interactions, and independent raters coded these interactions using the Maternal Behavior Q-sort and Ainsworth Maternal Sensitivity Scale. In addition, maternal attitudes toward sensitivity and sensitive discipline were assessed through self-reports. The results revealed that observed sensitivity of intervention mothers had improved in comparison to control mothers. In addition, intervention mothers had more positive attitude toward sensitivity than control mothers. These findings provide support for the effectiveness of the VIPP-SD program on promoting sensitivity among low-SES mothers in a collectivistic culture. In this sense, it extends previous research among middle-to-high SES mothers in individualistic cultures, and shed light on the applicability and effectiveness of the video-feedback intervention in different cultural and socio-economical contexts. The present study also serves as a resource for researchers and practitioners who plan to develop and implement early support or intervention programs in Turkey.