Ethico-political governmentality of immigration and asylum: The case of Ethiopia
Göç ve sığınmanın etiko-politik yönetimselliği: Etiyopya örneği
- Tez No: 399857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez çalışması Etiyopya göç ve sığınma politikalarına yönelik etiko-politik iktidarın inşasını ele almaktadır. Yönetimsellik çalışmaları, günümüz modern politika yapım süreçlerinde etiko-politik iktidarı sorumluluk yükleyen, kolektif, toplumsallaştıran bir iktidar tipi olarak ele almaktadır. Etiko-politik iktidar, devletin ve diğer yönetimsel organların vatandaşlara refah sağlama sorumluluğunun, özellikle sorunlu addedilen göç, suç, hastalık ve güvenlik gibi alanlarda bireye ve toplumsal gruplara yüklenmesini hedeflemektedir. Bu çalışma etiko-politik iktidarın diskur ve pratiklerinin göç ve sığınma rejiminin Etiyopya'ya yönelik politika önerilerinde yeniden üretiliş biçimlerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, küresel göç ve sığınma politikalarına dair raporlarda etiko-politik iktidarın inşasını anlamak için yönetimsellik çalışmaları literatüründen faydalanılmaktadır. Çalışmanın içerik analizi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Göç Örgütü ve Avrupa Komisyonu'nun göç ve sığınma konularında 2000 ve 2013 yılları arasında yayınladığı 38 yıllık raporu kapsamaktadır. Bu raporların yanı sıra çalışmada Etiyopya, Addis Ababa şehrinde yaşayan göçmenler, uluslararası organizasyonların ülke ofisleri ve bir yerel organizasyonla gerçekleştirilen toplam 11 mülakat da analiz edilmiştir. Çalışmada kapsanan rapor ve mülakatların içerik analizi yoluyla şu araştırma sorularının cevaplanması amaçlanmıştır: Etiyopya'ya yönelik küresel politika önerilerinde etiko-politik iktidar nasıl inşa edilmiştir? Etiko-politik paradigmanın Etiyopya'da göç ve sığınma politikalarının yönetimselliği üzerindeki yansımaları nelerdir? Çalışmanın bulguları, etiko-politik iktidarın Etiyopya göç ve sığınma politikalarını farklı düzeylerde etkilediğini ortaya koymaktadır. Etiyopya'ya, Küresel Kuzey'in Güney'deki“güvenli bölgesi”rolünün biçilmesi, neo-liberal politika önerilerinin bir yansıması olarak göçmenler ve göçmen toplulukları üzerinde artan kontrol ve gözetim, bu yansımaların farklı örnekleridir. Ayrıca, Batılı bir yönetimsellik tezinin politika önerileri, Etiyopya'da göç ve sığınmanın yönetimselliği konusunda devlete, göçmen gruplara ve göçmen bireylerin yaşantılarına etki eden bir kısım“öngörülemeyen sonuçlar”ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the construction of ethico-political paradigm for immigration and asylum policies in Ethiopia. Studies on governmentality have problematized the construction of ethico-political paradigm in modern day policy making as a means to create responsibilizing, collectivizing and socializing power (Rose, 1999). Ethico-political power aims to shift burden of states and other governmental bodies in welfare provision to individuals and communities especially on problematic issues such as immigration, crime, illness, and security control. This study unearths how discourses and practices of ethico-political paradigm are embedded and reproduced in global immigration and asylum policy propositions regarding Ethiopia. The dissertation draws from governmentality studies literature to understand construction of ethico-political discourse and rationalities in global policy documents on immigration and asylum. Analysis covers 38 documents limited to annual reports of three organizations UNHCR, IOM, and European Commission published between 2000 and 2013 and 11 interviews conducted with international organizations' country offices, local NGOs and undocumented migrants residing in Addis Ababa. Based on content analysis of these documents, this dissertation answers these questions: How is ethico-political paradigm constructed in global policy propositions for Ethiopia? And what are the reflections of ethico-political paradigm in governmentality of immigration and asylum in Ethiopia? The findings of the research reveal that ethico-political paradigm reflects on Ethiopia at differing levels such as positioning the country as“safe third country”of the Global North, strengthening of control over immigrants, increasing dependence on individual and community as a part of neo-liberal policy making. In addition, propositions of a western governmentality paradigm in Ethiopian context creates certain“uncalculated effects”on governmentality of immigration and asylum in Ethiopia affecting the state, migrant communities, and individuals.