Framing Gezi movement in Ankara
Ankara'da Gezi hareketini çerçevelemek
  1. Tez No: 399858
  2. Yazar: ARDA DENİZ AKSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Türkiye'de toplumsal hareketlerin en hızlı, en beklenmeyen, en geniş katılımlı örneği Haziran 2013'te İstanbul'da ortaya çıktı. Türkiye'nin her tarafına yayılan ve resmi verilere göre 2,5 milyon kişinin katıldığı olaylar, toplumun farklı katmanlarının bir arada hareket etmesi, can kayıpları, geniş ölçekli yaralanmalar ve büyük maddi zararla hafızalarda yer etti. Gezi'nin“ne olduğu”sorunsalı gelecek on yıllar boyunca Türkiye'de cevap aranan sorulardan biri olacak. Bu tez, Gezi'yi; aktörleri, mücadele araçları, ortaya çıkış şekilleri, talepleri ve söylemleri ile önceki dönemlerden farklı bir sosyal hareket dalgasını ifade eden“yeni sosyal hareketler”bağlamında değerlendiriyor. Post endüstriyel toplumun izlerini taşıyan yeni sosyal hareketlerin en önemli özellikleri; eklektik, çok kimlikli, hızlı dönüşebilen, ağlar aracılığıyla yayılan ve materyal olmayan değerleri ön plana alan nitelikte olmaları olarak özetlenebilir. Gezi hareketinin en yoğun yaşandığı yerlerden biri Türkiye'nin başkenti Ankara oldu. Nüfus ve nitelik bakımından büyük bir potansiyeli barındıran ancak genelde toplumsal hareketler konusunda İstanbul'a kıyasla pasif bir profil çizen Ankara, bu defa şiddetli çatışmaların ve farklı semtlerde özgün katılımların merkezi oldu. Bu tez, Gezi'yi Ankara örneğinde değerlendirirken“baskı algısı yeni toplumsal hareket yaratır mı?”sorusuna çerçeve perspektifini de katarak cevap arıyor. Çalışma, Türkiye tarihindeki en etkili sosyal hareketlerden biri olan Gezi'yi derinlemesine analiz etmek için temel yöntem olarak derinlemesine mülakat tekniği benimsenmiş, kelime frekansı analizleri gibi niteliksel yöntemlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most rapid, unexpected and broad participation example of the social movements in Turkey emerged in İstanbul during 2013 June. The events expanded all over Turkey in a short period of time with the participation of 2.5 million people and imprinted in the memories with togetherness of different clusters of the society, casualties, injuries and a big material loss. The question of“what is Gezi?”will be a contentious issue for the next decades. This thesis examines Gezi movement as a“new social movement”which refers to a discrete set of social actions by their actors, tools, incidences, demands and discourses. Carrying the traces of post-industrial society, the major characteristics of these movements are revealed by their eclectic, multi identitical, rapidly transformative, network-based, non-materialistic targeted structure. One of the most intensive locations of Gezi has been Ankara, the capital of Turkey. Although Ankara has a significant potential emerging from its quality and population, it is also known with its conformist civil servant city profile. Therefore, it is suprising that, Ankara became one of the centers of the violent conflicts and local originalities despite its pacified social movement profile. This thesis tries to answer the question of“can perception of repression create new social movement?”by evaluating Gezi from a framing perspective in the case of Ankara. The major method of in-depth interviews is supported by several interpretative methods such as word frequency analysis in order to scrutinize and understand various aspects of Gezi which is one of the most influential social movements of Turkish history.