Dependency redivivus: The Relevance of dependency theory in understanding contemporary capitalism and the crisis in Europe
Bağımlılığın yeniden doğuşu: Bağımlılık teorisinin çağdaş kapitalizmle ilişkisi ve Avrupa krizi
  1. Tez No: 399879
  2. Yazar: AYŞE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
2008 Ekonomik Krizi'nin ardından, on yıllar boyunca gelişmekte oldukları gerekçesiyle kutlanan bazı ülkelerin, kapitalist dünya ekonomisinin gelişmiş merkezine katılmaya hala çok uzak oldukları ortaya çıktı. Bağımlılık Teorisi, her ne kadar son otuz yılın büyük bir kısmında rafa kaldırılmış olsa da, bu ülkelerin içinde bulundukları duruma dair uygun bir açıklama sunmaktadır. Bu tezde, günümüz kapitalizmi ve özellikle Avrupa'nın 2008 sonrası durumunun Bağımlılık Teorisi'yle açıklanabileceği, ve geç endüstriyelleşen ülkelerin gösterdiği gelişmenin bağımlı kalkınma olarak tanımlanabileceği savunulmuştur. Bağımlılık üzerine yapılmış özgün çalışmaların değerlendirilmesinin ardından, kapitalist yayılma ve nasıl eşitsizlik ürettiği üzerine teoriler sunulmuştur. Doğu Avrupa ve Yunanistan'ın durumlarından önce, devletin rolü kısaca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the 2008 Economic Crisis, it has become apparent that some countries, while they had been applauded to be developing for decades, were far from becoming part of the developed core of the capitalist world economy. While it was shelved during for the most of last thirty year, Dependency Theory proposes a good explanation for the situation of these countries. In this thesis, it was argued that contemporary capitalism and the post-2008 situation in Europe can be explained with Dependency Theory and the development certain late industrializers have shown can be identified as dependent development. Following a revisiting of the original works within the scope of dependency analysis, theories on capitalist expansion and how it generates inequality are presented. The role of the state is briefly discussed before going into the cases of Eastern Europe and Greece.