Debiasing framing effect: Anaytical processing and explicit warning
Çerçeveleme etkisini önlemek: Analitik düşünme ve açık uyarı
  1. Tez No: 399880
  2. Yazar: EZGİ AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çerçeveleme etkisini önleyen çeşitli metotlar farklı katılımcı profilleri üzerinde son 20 yıldır araştırılmaktadır. Bu tezde, katılımcılar analitik düşünmeye teşvik edilerek ve açık uyarı sunularak, bu iki yöntemin risk tabanlı çerçeveleme etkisi üzerindeki ayrı etkileri ve etkileşimleri incelenmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin farklı bölümlerinden rastgele seçilmiş lisans öğrencileri tarafından doldurulan şans oyunu içerikli anket üzerinden, her katılımcı için Çerçeveleme Etkisi Duyarlılık Oranı (ÇEDO) hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, kontrol grubundaki matematik ağırlıklı bölümler ile sosyal bilim bölümlerinden gelen öğrenciler arasında kayda değer bir duyarlılık farkı gözlemlenmemiştir. Ayrıca, analitik düşünme ve açık uyarı yöntemlerinin ayrı ayrı ve etkileşimli sunumları incelendiğinde, tüm katılımcı grupların üzerinde iki yöntemin de çerçeveleme etkisini azaltan bir etkisi bulunmamıştır. İleriki dönemlerde bölüm çeşitliliğinde kısıtlamaya gidilebilir. Ek olarak, bu çalışmada kullanılan metotlar gelecekte amaç çerçeveleme üzerinde de incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The various debiasing methods of framing effects have been under investigation on different subject profiles for the last two decades. The purpose of the current study is to investigate the separate effects and as well as the interactions of two debiasing methods on risky-choice framing: encouraging analytical processing and giving explicit warning. A questionnaire consisting of gambling tasks was filled by the subjects who were randomly selected METU undergraduate students from different departments. A Framing Effect Susceptibility Ratio (FESR) was calculated for each subject and the results did not indicate any significant difference in magnitude of framing effect between students from quantitive-based departments and social science departments in the control group. Separately applied debiasing methods and also their interaction failed to result in a steady decrease in the susceptibility level of framing effect in both student groups. Further research with students from less number of departments can be conducted and goal framing can also be investigated in the future with the same debiasing methods used in this research.