Domestic arrangements of middle class Turkish families reproduced through home furnishing consumption practices
Orta sınıf Türk ailelerinde evsel düzenin ev dekorasyon tüketimi bağlamında oluşumu
- Tez No: 399884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ailelerin pratik teorisi üzerinden ev dekorasyon tüketimini ve bu tüketim pratikleri ile oluşturulan nesne ve öznelerin evsel düzenini açıklamayı amaçlamaktadır. Pratik teorisini, bu bağlamdaki mevcut hususiyetleri pratikler aracılığı ile görmek amacıyla kullandım. Ayrıca literatürdeki pratik-düzen ortaklığı araştırma amacıma, ev dekorasyon tüketimi ile evsel düzenin ayrılmaz bütünlüğü düzleminde hizmet etmektedir. Bu çalışma Türkiye'de Ankara ili Çankaya ilçesindeki orta sınıf aileler üzerinde teorik bazlı ve empirik destekli ilgi ile gerçeklestirilmiştir. Amaç doğrultusunda (1) pratikler (2) beraber yaşama (3) insanların ve eşyaların düzeni, ev dekorasyon tüketimi düzleminde incelenecektir. Metod olarak derinlemesine mülakat ve gözlem gibi niteliksel yöntemler kullanılmıstır. Bulgularım ailelerin ev dekorasyon tüketimi pratiklerine ve oluşturulan evsel düzene ışık tutmaktadır. Ayrıca ailelerin pratik teorisi kapsamında pazar ile iletişimleri yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to understand home furnishing consumption practices of middle class Turkish families and the domestic arrangements of objects and participants reproduced through these practices. I utilized practice theory as the theoretical approach in order to discern the complexities and particularities of this context through the lens of practices. Moreover the bundling property of practices and arrangements in literature fits my purpose properly based on the inseparable relation between home furnishing consumption practices and domestic arrangements. This research is conducted on middle-class families in Çankaya region of Ankara/Turkey whose selection is rooted in an interest of theoretically grounded and empirically informed understanding of that context. The analysis based on three main dimensions as (1) practice (2) coexistence and (3) social order of people and things will illuminate the landscape of sociality experienced within informants' homes and families. I utilized qualitative research methods namely in-depth interviews and participant observation for data collection purposes. The findings highlight practices employed by informants and peculiarities of domestic arrangements of their homes and families. Moreover their interactions with the market will be illuminated through practice theory viewpoints.