Understanding consumer innovativeness via theory of goal directed behavior: An investigation of factors affecting adoption of online games
Amaca yönelik davranış teorisi ile tüketici yenilikçiliğinin incelenmesi: Çevrimiçi oyunların benimsenmesini etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 399885
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi oyunların benimsenmesini etkileyen faktörleri amaca yönelik davranış modeli ve yeniliğin yayılması teorisi kullanılarak araştırılmasını amaçlamaktadır. Yeniliğin benimsenmesini etkileyen faktörler amaca yönelik davranış teorisi kullanılarak belirlenirken, kabullenici kategorileri arasındaki farkların incelenmesinde Rogers'ın yeniliğin yayılması teorisine başvurulmuştur. Araştırma kapsamında veri toplamak için çevrimiçi bir anket çalışması yürütülmüş ve toplam 308 online oyun kullanıcısı ankete katılmıştır. Sosyal medya ve çevrimiçi forumlar kullanılarak farklı çevreden pek çok katılımcıya ulaşılmıştır. Çalıma kapsamında test edilecek hipotezlerin belirlenmesinde çalışmanın hedefleri ve teorik altyapı esas alınmıştır. Elde edilen sonuçlar duyguların çevrimiçi oyunların benimsenmesindeki önemini ortaya koymuştur. Oyuncuların yeni bir çevrimiçi oyun oynarken olumlu bir deneyim yaşamak istedikleri görülmüştür. Buna ek olarak, kullanıcılar yeni oyunun oynamaya ve satın almaya değer olduğundan emin olmak istemeleri, denenebilirlik özelliğinin önemini vurgulamıştır. Bu çalışma, tüketici yenilikçiliği ile ilgili literatüre ve çevrimiçi oyun pazarlamacıların stratejik yaklaşımlarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors behind adoption of online games, using a theoretical foundation based mostly on the theory of goal-directed behavior and diffusion of innovations model. Factors affecting the adoption behavior are determined on the basis of the goal directed behavior theory, and differences between adopter categories of online game buyers are investigated by applying Rogers' diffusion of innovations (DOI) theory. Online survey was conducted to reach target group by using social media and forums. 308 online game players from different environments participated to the survey. Hypotheses were identified according to the objectives of the study and theoretical framework. The results demonstrate the importance of anticipated emotions and triability for the adoption of online games. Players expect to have positive impression and experiences with the new online game. In addition, online gamers want to be sure that new online game is worth purchasing and playing. This study aims to contribute to both the relevant theoretical knowledge regarding consumer innovativeness and the strategic approaches of online game marketers.