Domestic content of exports and the vertical specialization: An analysis for Turkish export, 1995-2011
İhracatta yerli katma değer ve dikey uzmanlaşma: Türkiye için bir analiz, 1995-2011
- Tez No: 399887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE ŞİRİN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Türkiye ihracatının yerli katma değerinin ve dikey uzmanlaşma düzeyinin 1995 ve 2011 yılları arasındaki eğilimlerini incelemektedir. Dünya Girdi Çıktı Veritabanı'ndan (WIOD) faydalanılan bu çalışmada, Türkiye'nin dikey uzmanlaşması ve ihracatındaki yerli katma değerin hesaplanmasında MATLAB programı kullanılmıştır. Ülkelerin Türkiye'nin ihracatındaki yabancı katma değer içerisindeki payları hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'nin dikey uzmanlaşma düzeyi bahse konu dönemde yükselmiş olup, Küresel Değer Zincirlerine entegrasyonu da artış göstermiştir. Türkiye'nin dikey uzmanlaşmasının özellikle yüksek teknoloji ürünlerinde arttığı çalışmanın önemli sonuçlarındandır. Ayrıca, Almanya, Çin, İtalya ve Fransa'nın Türkiye'nin ihracatındaki yabancı katma değer içerisinde önemli paya sahip olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye ihracatının yerli katma değerinin ve dikey uzmanlaşma düzeyinin WIOD kullanılarak hesaplandığı ilk çalışma olarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines trends in domestic value added and vertical specialization of Turkish exports between the years 1995 and 2011. The World Input Output Database (WIOD) is used for calculation of domestic and foreign value added in Turkish exports by utilizing MATLAB programming. Furthermore, countries' contributions to Turkish vertical specialization are calculated. The findings show that the vertical specialization of Turkey has risen in relevant period and hence it can be said that the integration into Global Value Chains (GVCs) has increased. Turkey has vertically specialized on mainly high-tech sectors. Moreover, Germany, China, Italy and France play important roles in foreign value added of Turkish exports. This study contributes the literature by being the first study to use the WIOD for the analysis of vertical specialization and domestic value added in Turkish exports between the years 1995 – 2011.