Impact of carbon leakage on Turkish cement export: A gravity model approach
Karbon sızıntısının Türk çimento ihracatı üzerindeki etkisi: Çekim modeli yaklaşımı
- Tez No: 399886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küresel iklim değişikliği sorununa önlem almak adına yapılan iklim antlaşmalarının tüm ülkeleri aynı şartlar altında değerlendirmemesi sonucunda asimetrik iklim politikaları ortaya çıkmıştır. Söz konusu politikaları uygulayan ülkelerde bu politikalar sonucu artan üretim maliyetleri dolayısıyla rekabetçiliğin azalacağı ve karbon yoğunluğu fazla olan ürünlerin dışarıdan temin edilebileceği riski tartışılmaktadır. Literatürde karbon sızıntısı olarak geçen bu risk, dış ticaret akışları üzerinden gözlemlenebilmektedir. Bu kapsamda, karbon yoğunluklu ürünlerden biri olan çimento, Türkiye'de artan üretim ve dış ticaret hacmiyle dikkat çekmektedir. Bu tez Türkiye'nin çimento ihracat akışları üzerinde karbon sızıntısının varlığını araştırmaktadır. Bu etkinin analiz edilmesi için son yıllarda dış ticaret çalışmalarında sıklıkla kullanılan çekim modeli kullanılmıştır. Model kapsamında 2001-2012 yılları arasında 118 ülkeye yapılan çimento ihracat miktarları panel veri seti çerçevesinde tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçları emisyon hedefi olan ülkelerin Türkiye'nin çimento sektörüne ait ihracat akışlarına pozitif yönlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, sektördeki karbon sızıntısının varlığını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Global climate agreements which have been agreed on to take measure against climate change problem, evaluate and classify parties with differentiated responsibilities. This differentiation causes asymmetric climate policies among countries. The major source of discussion is the burden of climate policies in terms of production cost increase. This burden produces the risk of distortion in competitiveness and leads countries to provide emission intensive products from outside. This risk is called carbon leakage in the literature and it can be observed within trade flows. In this respect, cement industry draws attention because of high level of consumption and excessive export volume in Turkey. This thesis investigates the existence of the carbon leakage in the cement export flows of Turkey. Gravity model which is frequently preferred in the international trade literature, is conducted to analyze this effect. Model estimates cement exports within the panel data framework and it covers 118 countries for the period of 2001-2012. Estimation results indicate that countries which have emission targets, have a positive effect on the export flow of Turkish cement industry. This finding confirms the existence of carbon leakage in the industry.