Financial innovations in developing countries: The case of Turkey
Gelişmekte olan ülkelerde finansal yenilikler: Türkiye örneği
  1. Tez No: 399889
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖNDER HERGÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİS SEVEN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Finansal yenilik özellikle 1980 sonrası süreçte kazandığı yer ile birlikte finansal piyasaların gelişim süreçleri açısından önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının ana amacı Türkiye'deki iki finansal yeniliği, yani kredi kartı taksitleri ve altın hesaplarını, araştırmaktır. Finansal yenilik yazını gelişmekte olan ülkelerdeki finansal yeniliklerin irdelenmesinde yetersiz kalmaktadır ve bu yeniliklerin ortaya çıkışlarını açıklamada alternatif tanımlar sağlayamamaktadır. Finansal yeniliklerin ortaya çıkışları açısından kurumsal yapılardaki farklılıklar ve finansal liberalleşme ile entegrasyonun etkisinin alternatif senaryolar oluşturduğu görülmektedir. Piyasa derinliğinin gösterdiği üzere, gelişmekte olan ülkelerde menkul kıymetleştirilen finansal ürünlerin gelişim düzeyleri ve işlem hacimleri oldukça düşük olmasına rağmen alternatif ürünler ekonomi üzerinde önemli etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle, bu tezde yer alan vaka çalışması yükselen pazarlardan olan Türkiye'deki özgün özelliklere sahip ve çoğunlukla hane halkları tarafından kullanılan bu iki finansal yeniliğe odaklanarak yazındaki mevcut boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Kurumsal ve kültürel etkenler söz konusu iki finansal yeniliğin hem ortaya çıkışlarına hem de piyasalarının gelişimine etki etmekle kalmayıp, aynı zamanda makroekonomik göstergelerin seyrini de değiştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial innovation is an important phenomenon in the development scheme of financial markets, gaining more ground after the 1980s. The primary aim of this thesis is to investigate two cases of financial innovation in Turkey: Credit card installments and gold accounts. Financial innovation literature lacks an examination of financial innovations in developing countries and does not present any alternative explanations behind their emergence. Differences between institutional structures and the effect of financial liberalization and integration create alternative scenarios for the emergence of financial innovations. Although the development level and the transaction volumes are still significantly lower especially for the securitized financial products in developing countries as suggested by market depth, alternative products can have significant impacts on the economy. Therefore, the case study in this thesis fills a gap in the literature by focusing on two financial innovations in Turkey, an emerging market, which have unique features endogenous to domestic economy and have been used mostly by households. Institutional and cultural factors affect the emergence and development of the markets for both financial innovations, and have altering effects for macroeconomic indicators.