The evolution of central banking practices in developing countries: An effectiveness analysis on the post-crisis policy mixes in selected countries
Gelişmekte olan ülkelerde merkez bankacılığının gelişimi: Seçili ülkelerin kriz sonrası para politikası çerçeveleri üzerine bir etkililik analizi
  1. Tez No: 399890
  2. Yazar: ZEYNEP BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kriz sonrası merkez bankacılığı anlayışı merkez bankası hedefleri ve politika araçlarında bir genişlemeye yol açmıştır. Böylelikle, başta gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, merkez bankacılarının görevini daha zor hale getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı kriz sonrasında oluşturulan bazı politika çerçevelerinin etkililiğini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda iki yöntem kullanılmıştır. Bunlar vaka analizi ve indeks analizidir. İlk yöntem, belirli araçların seçiminden ziyade politika çerçevesinin genel tasarımına daha fazla önem atfetmek gerektiğini ortaya koymaktadır. Günümüze kadar uzanan ilgili yazın bu noktayı göz ardı etmiştir. Çalışma bir sonraki aşamada daha derinlemesine bir değerlendirme yapmak amacıyla ikinci yöntemle devam etmektedir. Merkez Bankacılığı Etkililik Endeksi, vaka analizi ve ampirik çalışmaların yetersiz kaldığı koşullarda bilgi edinmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaç için geliştirilmiş öncü bir yöntem olmasının dışında, politika araçları arasındaki etkileşimleri dikkate alması da bu yöntemin ilgili yazına önemli katkılarındandır. Yürütülen iki analizin sonuçları birbiriyle örtüşmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma yazındaki önemli bir eksikliği giderme ve gelecek çalışmaların yolunu açma niyetindedir. Çalışma ayrıca sermaye akımları yönetim araçlarının kullanımı ve seçili ülkeler olan Güney Kore, Türkiye ve Brezilya'da görülen trendler hakkında da önemli sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Implying an expansion in the central bank mandates and policy tools, the post-crisis understanding of central banking brought a challenging task for policymakers, particularly for those of developing countries. The main purpose of this study is to assess the effectiveness of some selected post-crisis policy mixes. To this end, two methodologies are used: event analysis and index analysis. The former reveals that the overall design of the policy mix requires more attention than the selection of certain tools – a fact that has been ignored by the literature until this date. The study later digs deeper by introducing the latter method. The Central Banking Effectiveness Index is developed in order to obtain information where event analysis and empirical analysis fall short to explain. Besides being one of the first attempts in the literature with such purpose, the main contribution of this approach is the incorporation of the interactions within the policy toolkit. The results from both analyses match. In this respect, this study intends to fill an important gap in the literature and open a way for prospective studies. The study also presents some important implications upon the use of capital flow management tools and the patterns in the selected developing countries – South Korea, Turkey and Brazil.