Do regional trade agreements actually increase Turkey's foreign trade?
Bölgesel ticaret anlaşmaları Türkiye'nin dış ticaretini artırıyor mu?
- Tez No: 399905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'nin dış ticaret politikasında bölgesel anlaşmalar önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğine sahip olan Türkiye, bu anlaşmadan doğan sorumlulukları doğrultusunda Avrupa Birliği ile ortak dış ticaret politikası uygulamakla yükümlüdür. Bu politika kapsamında Avrupa Birliği'nin serbest ticaret anlaşmasına (STA) sahip olduğu ülkelerle STA imzalama girişimleri sürdürülmektedir. Türkiye, mevcut durumda 20 ülke ile STA'ya sahip olup Avrupa Birliği ülkeleri ile olan dış ticaretini de Gümrük Birliği Kararı kapsamında yürütmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin taraf olduğu bölgesel ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin dış ticaretini artırıcı bir unsur olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada, 1992-2013 yılları arasında Türkiye'nin 126 ülke veya ülke grupları ile gerçekleştirdiği dış ticaret çekim modeli üzerinden incelenmektedir. Çekim modeli denklemi geleneksel değişkenlerin yanında bölgesel ticaret anlaşmaları ve sabit etkiler değişkenleri ile genişletilip panel veri analizi yöntemleri ile tahmin edilerek bölgesel ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkisi tespit edilmektedir. Bu kapsamda, elde edilen bulgular Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin ihracatını etkilemediğini ancak ithalatında artırıcı bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. STA'ların ise Türkiye'nin hem ihracatı hem de ithalatı üzerinde etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Regional trade agreements (RTAs) have important role in Turkey's foreign trade. Turkey, which has a customs union with the European Union (EU), has to apply the Common Commercial Policy of the EU in line with obligations arisen from the Customs Union Decision. Within this framework, attempts to sign free trade agreements (FTAs) with countries which have a FTA with the EU have been maintained. In the current situation, Turkey has FTAs with 20 countries and Turkey's foreign trade with the EU members is conducted under provisions of the Customs Union Decision. The aim of this study is to analyze whether the RTAs of Turkey are an increasing factor in her foreign trade or not. In the study, Turkey's foreign trade with 126 countries or country groups is analyzed using the gravity model. Impacts of the RTAs on Turkey's foreign trade are measured through panel data estimations of the classical gravity model extended by variables defined for RTAs and fixed effects. In this regard, empirical evidences reveal that the Customs Union does not affect Turkey's export but it is an increasing factor in import of Turkey. Also, it is obtained that the FTAs do not have any impact on either export or import of Turkey.