The role of faculty owned businesses in entrepreneurial universities
Öğretim üyesi şirketlerinin girişimci üniversitelerdeki rolü
- Tez No: 399906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, üniversitelerin Girişimci Üniversite modeline doğru zaman içindeki gelişimini, bu üniversitelerin rollerini ve üçüncü nesil üniversitelerin temel amacı olan bilginin ticarileştirilmesi işlevini nasıl gerçekleştirdiklerini açıklamaktadır. Pek çok alternatif arasından, akademisyen firmaları, görevleri açısından tartışmalı olmakla birlikte, bu amacı gerçekleştirmek için en doğrudan doğruya olan yoldur. Akademisyen şirketlerinin yanı sıra, bilginin ticarileşmesi sürecinde teknoloji transfer ofisleri ve teknoparkların kullanımı tartışıldı. Literatür çalışmaları gösteriyor ki bilim temelli üniversiteler girişimci üniversiteye doğru hareket ediyorlar, amaç ve politikalarını değiştiriyorlar. Türk üniversitelerinden bir örnek olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bulunan akademisyen şirketlerinin mevcut durumları ve gelişimleri gösterildi. ODTÜ, Türk üniversiteleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yapılan ölçümlemede en üst sırada yer aldığı için, ODTÜ'de bulunan akademisyen şirketlerinin durumu, onların Türk üniversitelerinde yerini bize göstermede faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains how universities have evolved towards entrepreneurial universities, the role of these universities in country's development and how these universities have achieved knowledge commercialization, the major objective of third generation universities. Among many alternatives, faculty-owned businesses, called academic spin-offs, are the most direct but controversial way, in terms of their academic duties, used to achieve this objective. In addition to academic spin-offs, technology transfer offices, and science and technology parks used for the knowledge commercialization process, are discussed. The studies in the literature suggest that as the universities have moved from science-based to entrepreneurial universities, they have changed their goals and policies. As an example from the Turkish universities, the development and the current state of academic spin-offs at the Middle East Technical University (METU) are presented. Since METU is ranked the highest among Turkish universities in terms of Entrepreneurial University Index prepared by the Turkish Ministry of Science, Industry and Technology, the place of academic spin-offs at METU will help us to understand the state of academic spin offs operating in Turkish universities.