Financial fragilities of Turkish non-financial sectors
Türkiyede finans dışı sektörlerin finansal kırılganlıkları
  1. Tez No: 399908
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez'de finansal kesim dışındaki sektörlerin finansal yapıları, kırılganlıkları ve bu kırılganlıkların kârlılık üzerindeki etkilerinin sınırları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sektör bazlı şirket hesapları veri seti kullanılarak incelenmiştir. Bulgular şirketler kesimi borçlarının 2009 yılı sorasında önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Şirketler kesimi borçlarının vade yapısı ve dolarizasyon oranındaki iyileşmelere rağmen, kırılganlıkların halen yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Yabancı para cinsinden varlıklar, dolarize olmuş borçların riskinden korunmak için yeterli olmaktan daha da uzaklaşmıştır. Şirketler kesiminin borç dolarizasyonu çoğunlukla yerel bankacılık sistemi ve yurt dışı kredilerle fonlanmıştır. Dinamik panel data GMM modellerinden elde edilen ampirik sonuçlar, şirketler kesimi kârlılığının borçluluk ve reel faiz oranı ile düştüğünü ve finans dışı sektörlerin ihracat yoğunluğu ile arttığını göstermektedir. Yabancı para cinsinden düşük maliyetli fonların erişilebilir olması nedeniyle ihracat oranı daha düşük olan finans dışı sektörler ve üretim sektörlerinde reel kur artışı kârlılığı artıcı etkiye sahiptir. Öte yandan daha yüksek ihracat orana sahip sektörler için kur artışının etkisinin negatif olması, ticaret ve rekabet kanallarının dominant etkisini göstermektedir. Sektörlerdeki ortalama şirket büyüklüğüne göre borçluluk oranının negatif etkisi azalmakta ve kur artışının pozitif etkisi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates financial structure of Turkish non-financial sectors and the impacts of their financial fragilities on profitability using the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) sector level company accounts data base. The results suggest that corporate sector leverage dramatically increased after 2009. Despite the improvements in maturity and liability dollarization of the corporate sector, fragilities still appear to be substantially high. Foreign currency denominated assets have become far from being adequate to hedge dollarized debts. Liability dollarization of the corporate sector is funded heavily by domestic banking system and external loans. Empirical results from the dynamic panel data GMM models suggest that corporate sector's profitability decreases with indebtedness and real interest rates and increases with export share for non-financial sectors. Real exchange rate appreciation tends to increase profitability for non-financial and manufacturing sectors with lower export ratios due to the availability of foreign exchange denominated funds with lower costs. The impact of appreciation is, however, negative for the sectors with higher export ratios suggesting that the trade and competitiveness channels dominate. The negative impact of leverage ratio tent to decrease and positive impact of appreciation tend to increase with the average firm size of the sectors.