Nationalism and the 'Inter-national': A critical survey of internalist thinking within theories of Nationalism
Milliyetçilik ve 'Uluslar-arası': Milliyetçilik kuramları içerisindeki içselci düşünce üzerine eleştirel bir araştırma
- Tez No: 399909
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez milliyetçilik kuramları içerisindeki“uluslararasının”rolünü eleştirel bir şekilde araştırmayı hedeflemektedir. Her ne kadar milliyetçilik kuramlarının büyük bir çoğunluğu uluslararası faktörler ve toplumsal dinamikler arasındaki nedenselliğe vurgu yapıyor olsa da, bu iki alanın kuramsal çerçeveleri içerisinde hala ayrı çözümsel kategoriler olarak kaldığı iddia edilecektir. Bu da, sosyal bilimler içerisinde hüküm süren içselci düşüncenin, iç (sosyolojik) ve dış (uluslararası) alanların ikiliği üzerinden yeniden üretilmesine hizmet etmekte ve hem disiplinler arası bir alan olma iddiasındaki milliyetçilik çalışmaları için, hem de özellikle Uluslararası İlişkiler disiplinine hâkim olan yöntemsel milliyetçiliğin aşılması bakımından sorun teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to critically survey the role of the“international”in theories of nationalism. It will be argued that even though a great majority of theories of nationalism have emphasized the causality between international factors and social dynamics, these two domains still remain as analytically distinct categories within their theoretical frameworks. This in turn serves the reproduction of the internalist thinking which prevails within social sciences, through the dichotomization of internal (sociological) and external (international) spheres, and renders it problematic both for the self-proclaimed interdisciplinary field of nationalism studies, and for overcoming methodological nationalism which is predominant especially within the discipline of International Relations.