Product diversification and profitability a case study: Vestel A.Ş.
Ürün çeşitliliği ve karlılık durum çalışması: Vestel Tic. A.Ş.
- Tez No: 399907
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, DOÇ. DR. KUTSAL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, ürün çeşitliliğinin firmanın karlılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç için Vestel Ticaret A.Ş., panel data ekonometrik analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın önemi ve literature olan anlamlı katkısı, aynı sektördeki pek çok firmayı inceleyen diğer çalışmaların aksine bir firmanın incelenmesi ile o firmanın zaman içerisinde ve tüm hayatı boyunca ürün çeşitliliğinden nasıl etkilendiğinin gözlenebilmesidir. Sektörler için 1994 yılının birinci çeyreğinden 2014 yılının ikinci çeyreğine kadar olan data Vestel Planlama ve Bütçe, Hukuk, Araştırma ve Stratejik Geliştirme ve Finans Departmanlarından temin edilmiştir. Sonuçlar firmanın karlılığı ve ürün çeşitliliği arasında u-formunda bir ilişki olduğunu göstermektedir; yani uzun vadede ürün çeşitliliği seviyesinin artışı ile karlılık artmaktadır. Gayri maddi varlıklar uzun vadede karlılığın artmasını sağlarken kısa vadede karlılığı olumsuz etkilemektedir. Çalışmanın en önemli sonucu bize şunu göstermektedir: ilişkili ürün çeşitliliği ile firma karlılığını arttırmakta ve uzun vadede gayri maddi varlıklarından faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of diversification on the profitability of a firm. To this end, Vestel Co. is examined by conducting an econometric analysis with panel data gathered from different departments of the firm. Importance and the most significant contribution of this study to the literature is that it analyzes a single firm in contrast to the studies including lots of firms operating in the same sector; and this allows us to examine the effect of diversification over time, through the firm's lifetime. Data used in this study have been compiled from different sources within Vestel: Budget and Planning, Research and Strategic Analysis, Finance, and Law Departments starting from the first quarter of 1994 to second quarter of 2014. As the results show, there exists u-shape relationship between diversification and the firm's profitability; i.e., with an increase in the level of diversification profitability also increases in the long run in case of related diversification. Although, the effect of intangible assets is negative on profitability in the short-run, its effect reverse and turn to positive in the long run. The most important result of this study is that, with related diversification, the firm gains profitability and enjoys its intangible assets in the long run.