Turkey's mediation initiatives between 2002 and 2015 a discourse and content analysis
Türkiye'nin 2002 ile 2015 yılları arasındaki arabuluculuk girişimleri söylem ve içerik analizi
  1. Tez No: 399910
  2. Yazar: REYHAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Türkiye'nin uluslararası arabuluculuk girişimlerine gönüllü olarak dâhil olmasının nedenlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Metodolojik olarak, Türkiye'nin arabuluculuk faaliyetlerinde Türk dışişleri bakanlarının birincil rol üstlenmesi nedeniyle, arabuluculuk faaliyetleri kapsamında yaptıkları konuşmaların söylem analizi yapılmış; bunun yanı sıra, teze konu olan arabuluculuk faaliyetlerine ilişkin belgelerin toplu bir biçimde yer aldığı Türk Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesindeki ilgili belgeler de içerik analizi metoduyla incelenmiştir. Bu bağlamda; Güney Asya'dan Afganistan-Pakistan-Türkiye Üçlü Zirvesi, Balkanlardan Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Zirvesi, Kafkaslardan Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'ın katıldığı Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu, Orta Doğu'dan Irak'a Komşu Ülkeler Girişimi örnek olarak seçilmiş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez, dışişleri bakanlarının söylemlerini ve analiz edilen ilgili belgeleri temel alarak, Türkiye'nin arabuluculuk yapma sebeplerinin salt insanî bir yaklaşımdan değil, aynı zamanda reel çıkarlardan da müteşekkil olduğu kanısına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to figure out the leading motivations of Turkey to voluntarily engage in international mediation attempts as a third party. So as to ascertain why Turkey mediates, the method of the dissertation was determined as a combination of discourse analysis of speeches made by Turkey's ministers of foreign affairs and the content analysis of the news and statements in the official website of Turkish Ministry of Foreign Affairs, since the mediation attempts of Turkey have been conducted by the ministers of foreign affairs and the relevant documents of the mediation meetings have accumulatively been in the website of the Ministry of Foreign Affairs. Concordantly, the samples of the dissertation, Afghanistan-Pakistan-Turkey Trilateral Summits in the South Asia, Turkey-Bosnia and Herzegovina-Serbia Trilateral Summit in the Balkans, Caucasus Stability and Cooperation Platform between Armenia, Azerbaijan and Georgia in the Caucasus, and the Initiative of Neighboring Countries of Iraq in the Middle East, are comparatively examined. The argument of the dissertation is revolving around the inference that Turkey's real interests are more salient than its humanitarian approach when Turkey engages in a mediation process as a third party, when it is predicated on analyzed discourses and contents.