An analysis of Turkey's mediation attempts in the Middle East between 1993-2016
1993-2016 yılları arasında Türkiye'nin Orta Doğu'daki arabuluculuk girişimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 651529
  2. Yazar: YUSUF BERA TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇETİNSAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin Orta Doğu arabuluculuk girişimlerinde ortaya koyduğu aktifliğin değişken bir eğilim göstermesine yol açan faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle, bu tez temel olarak 1993-2016 yılları arasında hangi analiz seviyesinden hangi değişkenlerin Türkiye'nin Orta Doğu arabuluculuk girişimlerinde dönemden döneme farklılık gösteren aktiflik seviyesini etkilediğini araştırmaktadır. Ek olarak, bu çalışma hangi değişkenin hangi koşullarda etkinlik gösterdiği ve daha da önemlisi hangi değişkenin daha önemli bir rol oynadığı çerçevesinde, değişkenler arasında bulanan nedensel ilişkiyi de açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu soruları sistematik bir şekilde cevaplayabilmek için bu tez, çeşitli boyutları analize dahil etmeye imkan sağlayan yeni klasik gerçekçiliğin teorik çerçevesinden ve uluslararası arabuluculuk literatüründen faydalanarak bir bağımsız değişken (Türkiye'nin bölgeye karşı sahip olduğu güvenlik endişeleri), üç ara değişken (dış politika yapıcılarının diplomatik genişleme isteği, iç kurumsal kısıtlama ve diplomatik ve ekonomik kapasite) ve son olarak bir bağımlı değişken (Türkiye'nin bir arabulucu olarak Orta Doğu'da aktifliği) belirlemektedir. Bu süreci bu değişkenler aracılığı ile analiz ederek, bu tez kısaca şu iki sonuca ulaşmaktadır: (1) güvenlik endişeleri arttığında, aktiflik düşmektedir; (2) güvenlik endişeleri azaldığında, aktiflik seviyesini ara değişkenlerin seviyeleri belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the factors leading to varying trends in Turkey's activeness as a mediator in the Middle East during the post-Cold War period. In other words, it basically seeks to investigate which variables from which levels of analysis have influenced the level of Turkey's activeness in its mediation initiatives in the Middle East which showed differences from period to period between 1993-2016. Moreover, it also aims to explore the causal relationship between these variables in the framework of which variables come into play in which conditions and, more importantly, which one of them assumes the primary role within this causality. In this context, this thesis specifies an independent variable (security concerns towards the region), three intervening variables (eagerness of foreign policy makers for diplomatic expansion, domestic institutional constraint and diplomatic and economic capacity) and finally a dependent variable (activeness of Turkey as a mediator in the Middle East) to respond to these questions systematically, utilising the theoretical framework of neoclassical realism which enables to incorporate various dimensions into the analysis and the international mediation literature. Analysing this process through these variables, this thesis briefly reaches the following two conclusions: (1) when the security concerns increase, the activeness decreases; (2) when the security concerns reduce, the levels of intervening variables determine the level of activeness.