The new terrorism debate: Change and continuity in goals of terrorist organizations
Yeni terörizm tartışması: Terör örgütlerinin amaçlarında değişim ve devamlılık
- Tez No: 399911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, terörizmin 1990'lardan itibaren amaçsal olarak yeni ve devrimsel nitelikler kazanıp kazanmadığı sorusu; terörizmin siyasal bir şiddet biçimi olarak kavramsallaştırılması ve tarihsel süreç boyunca geçirdiği değişimlerin ele alınması doğrultusunda cevaplanmıştır. Bu tez, terörizmin 1990'lardan itibaren amaçsal, organizasyonel ve öldürücülük gibi faktörler bakımından yeni ve daha önce görülmemiş devrimsel özellikler taşıyıp taşımadığı sorusunu üç ana başlık altında incelemektedir. Bu bağlamda ilk olarak literatürdeki mevcut terörizm tanımları incelenmiş ve terörizm siyasal bir şiddet biçimi olarak ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci olarak, terörizmin tarihsel süreç boyunca geçirdiği değişim ve dönüşüm, farklı dini, etnik ve ideolojik terör grupları ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak, terörizmin 1990'lardan itibaren devrimsel ve daha önce görülmemiş nitelikler kazandığını öngören yeni terörizm kavramı, terörizmin değişen amaçları, artan ölümcüllüğü ve devrimsel olarak değişen organizasyonel yapısı bağlamında, eleştirel görüşler de ele alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda, 1990'lardan itibaren faaliyetlerini artıran İslamcı terör örgütlerinin dini, kıyametçi ve uzlaşılamaz amaçları olup olmadığı sorusu, radikal İslamcı El-Kaide terör örgütü ve onun Suriye'de 2011'den beri faaliyet göstermekte olan El-Nusra Cephesi isimli kolunun Suriye'de sağlamaya çalıştığı bölgesel kontrol incelenerek cevaplandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question whether the concept of terrorism has been subject to revolutionary changes with respect to its aims, lethality and organization structure was tried to be answered by conceptualizing terrorism as a political form of violence and examining the changes and developments that occurred throughout the history of terrorism. This thesis examines the emergence of a new concept of terrorism under three chapters. In this sense, firstly, this thesis examines various definitions of terrorism in order to select a definition that conceptualizes terrorism as a political form of violence. Secondly, in this thesis, changes and developments in the history of terrorism were analyzed through the examination of a number of selected terrorist groups that had different manifestations and motivations. Lastly, the new terrorism debate, which argues that terrorism has been subject to revolutionary and previously unseen changes with respect to its aims, lethality and organizational structure after 1990s was analyzed thoroughly with the inclusion of opposing ideas. In this respect, the question whether radical Islamist terrorist groups that increased their global and local activities after 1990s had apocalyptic, unclear goals was tried to be answered via an analysis of the activities of radical Islamist terrorist groups such as al-Qaeda and its Syrian branch Jabhat al-Nusra with regards to their struggle in order to establish a zone of territorial political control in Syria.