Turkish – Saudi relations from a regional perspective, in the period from 2003 until 2013
Bölgesel perspektiften 2003-2013 döneminde Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri
  1. Tez No: 399919
  2. Yazar: AMR MOHAMED HASSAN ELLITHY
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin 2000'li yıllarda nasıl bir değişim sürecinden geçtiği bölgesel bir analiz çerçevesinde incelemektedir. ABD'nin 2003 yılındaki Irak işgali ve 2011 yılında patlak veren Arap Baharı'nın ardından oluşan bölgesel bağlamları ve bu bağlamların Türkiye ve Suudi Arabistan'ın dış politikalarında ne tür karşılıklar bulduğu karşılaştırmalı olarak incelenerek, iki bölgesel gücün arasında Ortadoğu bölgesinde meydana gelen etkileşimler irdelenmektedir. Çalışmada, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bölgesel işbirliğiyle bölgesel rekabet arasında değişim gösteren çeşitli bölgesel ilişkilerin, 2003-2013 yılları arasında, Ankara ve Riyad'ın siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerini nasıl etkilediği araştırılmaktadır. ABD'nin Irak işgalinin Türk-Suudi ilişkilerini olumlu yönde etkilediği ancak 2013 yılındaki Mısır ayaklanmaları başta olmak üzere Arap Baharı'nın bu ilişkiler üzerinde olumsuz bir etki yarattığı savunulmaktadır. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Ortadoğu'daki bölgesel etkileşimini kavramak için Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi'nin yanı sıra güvenlikleştirme ve güvenlikdışılaştırma kavramları da kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to understand how the relations between Turkey and Saudi Arabia evolved in the 2000s, through applying the regional level of analysis. It looks at interaction between these two regional powers in the Middle East after the US invasion of Iraq in 2003 and the Arab uprisings in 2011 in a comparative way through examining the regional contexts created after these events and how the foreign policy of Turkey and Saudi Arabia reacted to these contexts. The thesis tries to figure out how the regional relations between Turkey and Saudi Arabia, which ranges between regional cooperation and regional competition, affected the political, economic and military relations between Ankara and Riyadh through the period of study between 2003 until 2013. The thesis argues that the regional context had impacted the Turkish-Saudi relations positively after the US invasion of Iraq and negatively during the Arab uprisings and mainly in the Egyptian uprising in 2013. The thesis uses the Regional Security Complex Theory, Securitization and De-Securitization in order to understand the regional interaction between Turkey and Saudi Arabia in the Middle East.