Predictors of curriculum implementation level in elementary mathematics education: Mathematics-related beliefs and teacher self-efficacy beliefs
İlköğretim matematik eğitiminde eğitim programları uygulamasının yordayıcıları: Öğretmenlerin matematik hakkındaki inançları ve öğretmen özyeterlikleri
  1. Tez No: 399920
  2. Yazar: KEVSER KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik eğitiminde öğretmenlerin matematik hakkındaki inançları, öğretmen özyeterlikleri ve öğretmen demografiklerinin (cinsiyet, öğretmenlik tecrübesi, şu anki okuldaki öğretmenlik tecrübesi, hizmet içi eğitim programlarına katılımı) eğitim programı uygulamasını ne ölçüde yordadığının belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini, Ankara'nın üç merkez ilçesindeki devlet okullarında çalışan 322 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, (1) Eğitim Programı Uygulama Ölçeği, (2) Matematik Hakkındaki İnançlar Ölçeği, (3) Öğretmen Özyeterlik Ölçeği ve (4) Kişisel Bilgi Formu bölümlerinden oluşan bir anket yardımıyla toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerine kanıt sağlamak amacıyla açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analiz yöntemleri kullanılmış ve her bir alt boyut için iç tutarlılık güvenirliği hesaplanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları, öğretmenlerin matematik hakkındaki inançlarının (geleneksel ve oluşturmacı inançlar) ve öğrenci katılımına yönelik öğretmen özyeterliklerinin eğitim programı uygulamasını anlamlı derecede yordadığı saptanmıştır. Öğretmen demografiklerinin ise eğitim programının uygulanmasında anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the degree to which teachers' mathematics-related beliefs, teacher self-efficacy beliefs, and teacher demographics (gender, years of teaching experience, year of teaching experience in the current school, participation to in-service training programs) predict curriculum implementation in elementary mathematics classrooms. The sample of the study consisted of 322 elementary mathematics teachers working in public schools located in three central districts of Ankara. Data were collected with a survey instrument which was consisted of four main parts, specifically (1) Curriculum Implementation Scale, (2) Mathematics-Related Belief Scale, (3) Turkish Version of the Teachers' Sense of Efficacy Scale, and (4) Teacher Demographics Form. To provide evidence for reliability and validity of scales, exploratory and confirmatory factor analyses were carried out and internal consistency reliability was generated for each subscale. . Hierarchical multiple regression analysis indicated that teachers' mathematics-related beliefs (traditional and constructivist mathematics-related beliefs) and teacher self-efficacy for student engagement significantly contributed the extent of curriculum implementation. On the other hand, teacher demographics could not show a significant influence on the degree of curriculum implementation.