Loneliness with regard to maternal and paternal acceptance-rejection and sibling relationship quality in high school students
Lise öğrencilerinin yalnızlık düzeylerinin anne ve babadan algılanan kabul-red duyguları ile kardeş ilişkileri kalitesi bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 399933
  2. Yazar: AYŞE ULU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, cinsiyet, yaş, sınıf, okul türü, alan türü, doğum sırası ve kardeş sayısı demografik özelliklerinin kontrol edilmesiyle birlikte anne ve babadan algılanan kabul red duyguları ile kardeş ilişkisi kalitesinin yalnızlık düzeyini açıklamaktaki rolünü incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını belirlemek için kümeden seçkisiz örnekleme (cluster random sampling) yöntemi kullanılmıştır ve çalışmada toplam 1451 katılımcı (672 erkek, 779 kız) yer almıştır. Katılımcılar Ankara'daki ağırlıklı olarak Anadolu ve Meslek Lisesi türündeki liselerdeki 14-19 yaş aralığındaki öğrencileri kapsamaktadır. Katılımcılar demografik bilgi formu ile UCLA Yalnızlık Ölçeği (Demir, 1989), Anneden Algılanan Kabul-Red Ölçeği-Çocuk Kısa Formu ile Babadan Algılanan Kabul Red Ölçeği-Çocuk Kısa Formu (Yılmaz & Erkman, 2008) ve Kardeş İlişkisi Kalitesi Envanterini (Apalaçi, 1995) doldurmuşlardır. Veriye çoklu hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Demografik değişkenlerinden oluşan 1. model, yalnızlıktaki varyansın yalnızca % 1,7'sini açıklamış ancak bu da istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (R2 = .017, Finc (14, 1436) = .96, p >.05). İkinci modelde anne ve baba kabul puanı eklendikten sonra, R2 değişimi istatiksel olarak anlamlı sonuç vermiş ve % 16,4 olmuştur (R2 = .181, Finc (16, 1434) = 19.17, p < .001). Üçüncü modelde kardeş değişkenleri modele eklenmiş ve açıklanan toplam varyans % 19,6 olmuştur (R2 = .196, Finc (20, 1430) = 16.396, p< .05). Değişkenlerin tek tek ne kadar varyans açıkladığı hesaplandığında, anneden algılanan sıcaklık % 5,4, babadan algılanan sıcaklık % 2,4, kardeş sıcaklığı % 1, kardeş çatışması % 0,4 ve kardeş rekabeti % 0,3 varyansı anlamlı olarak açıklamıştır. Araştırma sonuçlarının psikolojik danışmanlar ve aile katılımını arttırmak için geliştirdikleri programları ve gelecekteki bilimsel çalışmalar üzerinde önemli etkileri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to predict loneliness level of high school students with regard to perceived parental acceptance-rejection, maternal and paternal, and sibling relationship quality after controlling gender, age, grade, school type, field of study, birth order and number of siblings. Cluster random sampling was used and sample composed of 1451 participants (672 male, 779 female). Participants were mostly from Anatolian and Vocational high school students in Ankara and age varied between 14 and 19. Turkish versions of UCLA Loneliness Scale (Demir, 1989), Maternal Acceptance-Rejection Questionnaire-Child Short Form and Paternal Acceptance-Rejection Questionnaire-Child Short Form (Yılmaz & Erkman, 2008), Sibling Relationship Quality Questionnaire (Apalaci, 1995) and Demographic Information Form were administered to participants. Multiple hierarchical regression analysis was used. Results showed that 1.7% of the variance in loneliness was explained by model 1 including demographic variables but model 1 did not give significant results (R2 = .017, Finc (14, 1436) = .96, p >.05). After adding mother and father acceptance score in model 2, R2 was significant and 18.1% (R2 = .181, Finc (16, 1434) = 19.17, p < .001). In the model 3, sibling variables were added to the model and R2 change was significant and R2 was 19.6% (R2 = .196, Finc (20, 1430) = 16.396, p< .05). Mother acceptance 5.4%, father rejection 2.4%, sibling warmth 1%, sibling conflict 0.4% and sibling rivalry 0.3% variance explained in loneliness. The results will have implications for both counselors, developing programs to increase parental involvement in school and for future research.