A philosophical approach to upper-level ontologies
Üst düzey ontolojilere felsefi yaklaşım
- Tez No: 399948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde üst düzey ontolojiler felsefi bir bakışla analiz edilmiştir. Ontolojinin felsefi olarak nasıl ele alındığını göstermek için Aristoteles, Kant, Husserl ve Quine'nın ontolojileri ve/veya kategori sistemleri incelenmiştir. Disiplinlerarası bir bilim olarak karşımıza çıkan ontolojinin gelişmesi anlatıldıktan sonra, en çok tanınan üst düzey ontolojilerden BFO, DOLCE, SUMO ve Cyc teknik özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Felsefi ontolojilerin ve kategori sistemlerinin ışığı altında, bu üst düzey ontolojiler, üst düzey ontolojilerin temel yapıtaşlarına göre araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide a philosophical approach to upper-level ontologies. The ontologies and/or categorical system of Aristotle, Kant, Husserl, and Quine are evaluated in order to give a philosophical understanding of ontologies. After an explanation of the developments in ontology as a new interdisciplinary study, the most well known upper-level ontologies, BFO, DOLCE, SUMO, and Cyc, are analysed technically. In the light of philosophical ontologies and categorical systems, these upper-level ontologies are criticised in terms of the fundamental constituents of upper-level ontologies.