Theodor Adorno, on the relationship between critical theory and art
Adorno da eleştirel teori ve sanat ilişkisi
  1. Tez No: 399951
  2. Yazar: TAHİR ERKAN ÖZMACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eleştirel teori felsefe, politik teori, sanat teorisi sosyoloji, psikoloji ve kültür çalışmaları açısından Yirminci Yüzyılın en etkili teorilerinden birisidir. Adorno Frankfurt Okulu Eleştirel Teori içinde yer alan düşünürlerin önde gelenlerinden biri olarak, kapitalizmi kültür vurgusu üzerinden analiz etmiş ve sanatın özgürleştirici potansiyel taşıdığını savunmuştur. Frankfurt Okulu düşünürleri genel olarak araçsal rasyonalitenin baskın anlayış haline geldiğini ve özdüşünümsel ve eleştirel olmaktan uzaklaştığını iddia etmişlerdir. Kültür endüstri eleştirisi, bireyin bilincini kontrol eden egemen ideolojinin eleştirisidir. Bu nedenle Adorno ve Frankfurt Okulu düşünürleri teorilerinde, Freud'dan kavramları kullanmışlardır. Egemen ideolojinin kontrolü altında sanat da tüketim araçları arasında yerini almaktadır. Adorno sanatın özgürleştirici yanına vurgu yaparak, felsefesinde“Her şey daha iyi nasıl olabilir?”sorusuna yanıt aramaktadır.
Özet (Çeviri)
During the twentieth century, Critical Theory was one of the most influential schools of thought in philosophy, political theory, theory of art, sociology, psychology and cultural studies. As a leading member of the Frankfurt School of Critical Theory, Adorno analyzed capitalism with an emphasis on culture and claimed that art has the potential for emancipation. The Frankfurt School thinkers generally argued that instrumental rationality became the dominant form of reason and ceased to be self-reflective and critical. The critique of culture industry was a critique of the dominant ideology which controls individual consciousness. Adorno and other Frankfurt school philosophers applied the Freudian terminology in their theories. Under the control of dominant ideology, art takes its place among other consumer goods. Underlining the emancipative potential of art in his philosophy, Adorno searches for an answer to the question of how things could be better.