Kant's transcendental freedom
Kant'ın aşkınsal özgürlüğü
  1. Tez No: 399952
  2. Yazar: BURCU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Immanuel Kant'ın başlıca eseri olan Saf Aklın Eleştirisi'nde ortaya koyduğu özgürlük ve doğa yasası arasındaki bağdaşabilirlik problemini incelemeyi amaçlamaktadır. Üçüncü Antinomi'de Kant, aşkınsal özgürlüğü, doğa nedenselliği ve özgür nedensellik arasındaki çatışmanın sebebi olarak sorunsallaştırır. Bu antinominin tezi, aşkınsal özgürlüğün doğa yasası ile çelişkili olmadığını iddia ederken, antitezi aşkınsal özgürlüğün görüngüler alanında doğa yasası ile çelişkili olduğunu iddia eder. Kant, Üçüncü Antinomi'yi, doğa yasasını içinde bulunduran görüngüler alanı ile özgürlüğü içinde bulunduran kendinde şeyler arasında ayrım yapan aşkınsal idealizm ile çözer. Ancak aşkınsal idealizm, aşkınsal özgürlük ve doğa yasası tartışmasına Üçüncü Antinomi'nin teorik bağlamında çözüm sunamaz. Bu teorik bağlamda aşkınsal idealizm sadece aşkınsal özgürlüğün görüngüler alanında bir nedensellik olarak mümkün olmadığını, ancak yine de onu görüngüler alanının dışında, aklın düzenleyici bir idesi olarak düşünmenin mantıksal olarak mümkün olduğunu gösterir. Düzenleyici bir ide olarak aşkınsal özgürlük, pratik özgürlüğün düşünülebilmesini mümkün kılar. Bu nedenle Kant, özgürlük ve doğa yasası tartışmasını pratik bağlamda rasyonel faillik teorisiyle çözebilmek amacıyla ampirik karakter ve düşünülür karakter arasında bir ayrım yapar. Bu çalışma, özgürlük ve doğa yasasının uzlaşabilir olup olmadığını göstermek adına ampirik karakter ve düşünülür karakterin bir ve aynı kendilikte birleştirilmesinde aşkınsal özgürlüğün rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to initiate a discussion on the reconciliation of freedom and natural causality in Immanuel Kant's major work Critique of Pure Reason. In the Third Antinomy, Kant problematizes transcendental freedom as the reason of the conflict between causality of freedom and of nature. While the thesis of the Third Antinomy claims that transcendental freedom does not contradict natural causality, the antithesis of the Third Antinomy claims that it contradicts natural causality in the field of appearances. Kant's solution to the Third Antinomy is transcendental idealism, which makes a division between appearances as the settlement of natural causality, and things in themselves as the settlement of freedom. However, transcendental idealism cannot solve the conflict in the cosmological context of the Third Antinomy. It merely shows that though transcendental freedom is not causally possible in the field of appearances, it is logically possible to think transcendental freedom as a regulative idea of reason outside the field of appearances. Transcendental freedom as a regulative idea makes it possible to conceive practical freedom. Therefore, Kant makes a further division between empirical and intelligible characters in order to solve the problem in the practical context through a theory of rational agency. This study constitutes an attempt to consider the role of transcendental freedom in uniting empirical and intelligible characters in one and the same self to show whether freedom and natural causality are compatible or not.