Revisiting immanence and conatus in Spinoza
Spinoza'da içkinlik ve varolma çabasına yeniden bakış
  1. Tez No: 399950
  2. Yazar: BERK YAYLIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Spinoza'nın felsefesinde içkinlik kavramına ve onun anlama ve varolma çabasını açıklamadaki önemine odaklanmıştır. İçkinliği açıklarken Spinoza'nın sadece metafiziğine değil aynı zamanda aşkınlık ve içkinlikle de birlikte eleştirel bir tartışmasına bakacaktır. Felsefesinin arkasındaki metafizik sistem açıklandıktan sonra zorunluluğun savunulmasına vurgu yapılacaktır. Bu çalışmada, bu söylenenlerin ışığında ve Spinoza'nın çözümlerine tutarlı bir yorumla tüm bunların nasıl Spinoza'nın bilgi ve varolma çabası ile ilgili kuramıyla ilişki içinde olduğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the concept of immanence in Spinoza's philosophy and its importance in explicating theory of knowledge and conatus. While accounting for immanence, it will seek not only his metaphysics but also a critical discussion of transcendence and emanation. After the metaphysical system behind his philosophy is explained, his defense of necessitarianism will be emphasized. In this study, under the light of these, a coherent interpretation of Spinoza's solutions, how these relate to his theory of knowledge and striving, will be investigated.