Adorno, Farocki and the political image
Adorno, Farockı ve politik imaj
- Tez No: 825739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TALAY TURNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Theodor Adorno'nun eleştirel kuramı ile Harun Farocki'nin imajları üzerinden bir ilişkiselliği araştırmaktadır. Adorno'nun siyaset felsefesi; pozitivizm, geleneksel kuram ve aydınlanmayı birlikte ele alarak eleştirir. Bu hat, negatif diyalektiğin açık yapısıyla statükonun konumunu sarsmaya dair felsefeye bir çağrıda bulunmaktadır. Adorno ve Horkheimer'ın araçsal akıl olarak tarifledikleri biçimiyle rasyonalizm, geldiği noktada bir imha aracına dönüşmekte, ve yaşamı yaşanmaz kılmaktadır. Buradan taraf bir olumsuzlama, siyaset felsefesinin devamında Adorno'nun modernist sanat ve deneme yazılarında, bu kez geleneksel formların, olumlamanın değillenmesi ve yabancılaştırma üzerinden devam etmektedir. Diğer tarafta Farocki'nin deneme filmleri, sanat yoluyla dünyayı onaylamak, hakikatin üzerini örtmek yerine kavramları ve olayları, bütün tarihselliğiyle ve onları açığa çıkaran ilişki ağlarıyla birlikte ifşa etmektedir. Buluntu görüntüler, materyalin akışkanlığı ve biçimsel parçalılık dolayımıyla imajların içerisinden bir eleştiri hattı açmaktadır. Ayrıca hem Adorno, hem de Farocki için deneme, içerdiği açıklıkla geleneksel düşüncenin dışında bir dolanıklık imkânı barındırmaktadır. Bu bağlamda tez, Farocki'nin politik üslubunda, deneme filmlerinde inşa ettiği biçimsel gerçeklikte ve buradan çıkan eleştirel düşüncede Adorno'nun kavramsal izlerini arayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between Theodor Adorno's critical theory and Harun Farocki's images. Adorno's political philosophy critiques positivism, traditional theory and the Enlightenment in an interrelated way. This line calls on philosophy to disrupt the status quo through the explicit structure of the negative dialectics. Rationalism, in the form of what Adorno and Horkheimer describe as the instrumental reason, turns into an instrument of destruction and renders life unlivable. In addition to political philosophy, negation continues in Adorno's modernist art and essay, this time through alienation, negating traditional forms and affirmation. On the other hand, Farocki's essay films, instead of affirming the world through art and covering up the truth, expose concepts and events with all their historicity and the networks of relations that reveal them. Through found footage, the fluidity of the material and formal fragmentation, he opens a line of criticism through images. Moreover, for both Adorno and Farocki, the essay, with its openness, harbours a possibility of entanglement outside of the conventional thought. In this context, this thesis will search for Adorno's conceptual traces in Farocki's political style, the formal reality he constructs in his essay films and the critical thought that emerges from it.