Foreign patronage mechanisms in the contentious episode in Syria: 2011-2012
Suriye'deki çekişmeci süreçte yabancı patronajı mekanizmaları: 2011-2012
  1. Tez No: 399958
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, Suriye'deki ayaklanma süreci bakımından oluşum evresi olarak karakterize edilen 2011-2012 yılları içinde yabancı patronaj ağlarının Suriye'deki çekişmeci aktörler üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Charles Tilly'nin çekişmeci siyaset yaklaşımını izleyen bu tezde Suriye muhalefetinin üç ana akımı üzerinden belirli bir dizilim içinde bir araya geldiklerinde yabancı patronajı sürecini oluşturan işbirliği tayini, dış onay ve koalisyon oluşturma mekanizmaları incelenmektedir. Yabancı patronajı ağlarına eklemlenmenin çekişmeci aktörlerin olanaklarını genişleterek çekişmeci mücadele süreçlerini ileriye taşıması beklenirken Suriye örneğinde, bu mekanizmalar yerel Suriyeli nüfusun Suriye'deki rejime karşı çekişmeci aktörlere katılımını engelleyen bir etkide bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the effect of the foreign patronage networks on particular Syrian contentious actors during 2011-2012, the episode which is characterized as the formative period of Syrian uprising. Tracing the Charles Tilly's contentious politics approach, in this thesis three main mechanisms, co-optation, outside certification, and coalition formation which are combined into foreign patronage process, are examined throughout three main currents of the Syrian opposition. Although it is expected that articulating to foreign patronage mechanisms extended the contentious actor's capabilities to develop contentious campaigns further; in Syrian case these mechanisms contrarily prompted the demobilization effect on the local Syrian population in terms of participating these contentious actors against Syrian regime.