Effects of exercise intensity and stimulus speed on coincidence anticipation timing with respect to gender in adolescent badminton players
Cinsiyete bağlı olarak genç badminton oyuncularında egzersiz şiddeti ve uyarı hızının sezinleme zamanına etkisi
  1. Tez No: 399959
  2. Yazar: FOAD ALAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç badminton oyuncularında egzersiz şiddeti ve uyarı hızının“Zamansal Sezinleme Süresi”(ZSS) performansı üzerindeki etkisini, cinsiyete göre incelemektir. Bunun için yaşları 11 ve 17 arasında olan gönüllü 21 kız ve 20 erkek badminton oyuncusu etik kurulu onayından sonra bu çalışmaya katılmışlardır. ZSS performansı şiddeti artan bir koşu protokolü aracılığıyla üç farklı egzersiz şiddeti (dinlenik, % 70 ve % 90 Kalp Atışı Rezervinde) ve iki farklı uyarı hızında 1 mph (düşük) ve 5 mph (yüksek) Bassin Sezinleme Zamanlayıcısı kullanılarak ölçülmüştür. Veriler“Mutlak Sabit Hata”ve“Değişken Hata”olarak doğruluk ve tutarlık göstergesi olarak kullanılmıştır. Tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi sonuçları, erkeklerin üç egzersiz şiddeti durumunda ve düşük (1 mph) uyarı hızında, kızlara göre daha doğru ZSS performanslarının olduğunu göstermiştir. Cinsiyetler açısından yüksek uyarı hızında anlamlı fark bulunamamıştır. Ayrıca dinlenik durumda ve düşük uyarı hızında erkekler daha doğru ve tutarlı performans göstermiştir. Bunlara ek olarak yüksek şiddetli egzersizde ve her iki uyarı hızında erkeklerin daha doğru ve tutarlı olduklarını göstermiştir. Son olarak orta şiddetli egzersiz durumunda cinsiyet ayrımı yapmamak sızın yapılan analiz sonuçlarına göre genç badminton oyuncularının düşük uyarı hızına kıyasla yüksek uyarı hızında daha doğru ve tutarlık sezinleme performanslarına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to investigate the effects of exercise intensity and stimulus speed on Coincidence Anticipation Timing (CAT) performance with respect to gender in adolescent badminton players. Forty one male (n = 20) and female (n = 21) competitive badminton players (aged 11-17 years old) voluntarily participated to this study after ethical approval. CAT performance was measured by Bassin Anticipation Timer at 1mph (low) and 5 mph (high) stimulus speeds using an incremental running protocol under three exercise intensities (rest condition, 70%, & 90% Heart Rate Reserve). Raw scores were transformed into Absolute Constant Error and Variable Error indicating accuracy and variability, respectively. A number of mixed model ANOVAs indicated that males were more accurate in comparison to females across all exercise intensities at low (1 mph) stimulus speed, but not at fast (5 mph) speed. The results also showed that males were more accurate and consistent than females at low (1 mph) stimulus speed in comparison with high (5 mph) speed at rest condition. Additionally, males had more accurate and consistent CAT performances for both stimulus speeds at high exercise intensity. Finally, all participants were more accurate and consistent at high (5 mph) stimulus speed in comparison with low (1 mph) speed at moderate exercise intensity while regardless of gender of the participants.