Social identity change among English language learners: A case study
İngilizce öğrencilerinin sosyal kimlik değişimleri: Bir vaka analizi
- Tez No: 399970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu vaka çalışması, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programına devam eden öğrencilerin yaşadıkları sosyal kimlik değişimini incelemektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin benlik sistemi türleri ile akademik performansları arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan veriler, on bir öğrenciyle ve bu öğrencilerin bir akademik yıl boyunca derslerine giren öğretim elemanlarıyla gerçekleştirilen mülakatlar ve her bir öğretim elemanın bir sömestrde iki kere hazırladığı değerlendirme ve performans raporlarındaki beyanlar kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilere dönem başı uygulanan yeterlik sınavının sonuçlarına göre öğrencilerin bu dönemdeki yeterlik seviyeleri birbirlerine denk bulunmuştur. Ancak, program yönetiminin, öğrencileri akademik performansları doğrultusunda sınıflara yerleştirme politikasının bir sonucu olarak, ikinci dönemin başında 6 katılımcı en yüksek puan ortalamasına sahip öğrencilerden oluşan sınıfa, 5 katılımcı da en düşük puan ortalamasına sahip öğrencilerden oluşan sınıfa yer almıştır. Çalışmanın sonuçları, yüksek puan ortalamasına sahip öğrencilerin hepsinin verimli değişim, çoğunluğunun da kazançlı değişim geçirdiklerini ve özgüvenlerinde artış sezdiklerini göstermektedir. Bulgular ayrıca yüksek akademik performansa sahip öğrencilerin önemli bir kısmının mevcut benliklerinden muhtemel benliklerine geçişlerinde uyumlu benlik sisteminin, düşük akademik performansa sahip öğrencilerin önemli bir kısmının ise teslimiyetçi benlik sisteminin etkisi altında olduklarını göstermektedir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, öğrencilerin kimliklerinin daha ciddi bir anlayış içinde dikkate alınması gerektiğine ve öğrencilerin dil öğrenme tecrübeleri ile hedef dile dair gelecek planlarının incelenmesinin gerekli olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This case study has been conducted in order to explore social identity change among a group of language learners studying in the English language preparatory program at a private university in Turkey. The relationship between the students' self-system types and their academic performance was also investigated. The data were collected through face-to-face interviews with eleven students and the instructors who taught them during an academic year and the assessment and performance reports each instructor prepared twice a semester. As determined by the proficiency exam administered in the beginning of the first semester, all students were in the same level of proficiency, but as a consequence of the administration's policy of grouping students in classes by their academic performance, six participants started the second semester in the class composed of students with highest grade point average while five of them started in the class composed of students with lowest grade point average. The findings of the study indicated that the all high achievers experienced productive change and the majority of them experienced additive change and an increase in their self-confidence whereas no low achievers experienced productive change and only few experienced additive and self-confidence change. Also, the results also showed that while the transition from high achievers' actual self into their possible self was harmonious, that of low achievers were submissive. The findings suggested that the identities of learners should be taken more seriously and that an investigation of their language learning experience and future goals related to the target language is necessary.