Beyond the Twin Cores: The motif of doppelganger in J.K. Rowling's Harry Potter series
'İkiz Çekirdekler[in]' Ötesinde: J.K. Rowling'in Harry Potter serisinde kötü ikiz motifi
- Tez No: 399971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı, J.K.Rowling tarafından yazılmış olan ve hem fantastik edebiyat hem de çocuk edebiyatına ait Harry Potter serisindeki kötü ikiz motifini analiz etmektir. Tez, tekinsizin, fantastiğin ve (kötü) ikizin motifinin yorumlamalarının genel bir değerlendirmesi ile başlar. Kötü ikiz motifi eski çağlardaki ikililik motifinden gelmektedir ama ikizin ilk şekli iyi görsel ikizdir. Daha sonra, özellikle Gotik edebiyatta, ikiz modeli benliğe dadanan ve onu takip eden kötü ikiz halini alır. Sigmund Freud, ikizin tekinsiz bir ölüm alametine dönüştüğünü savunur. Seride de Voldemort'un Harry'nin hayatına dönüşünün Freud'un tekinsiziyle örtüştüğü gözlemlenmektedir. Voldemort'un Harry'e dadanması ve takip etmesi, tekinsiz bir ölüm alametidir. Fakat Harry ve Voldemort arasında ikiz çekirdeklerin bağı, aile geçmişleri ve Çataldil konuşma gibi pekçok benzerlik bulunmaktadır. En önemlisi, Voldemort'un bir parçası“Hortkuluk”olarak Harry'nin bedeninde yaşamaktadır. Voldemort hem dışarıdaki hem de Harry'nin içindeki kötülüğü temsil etmektedir. Çoğu diğer benlik örneği gibi, Harry kendi içindeki düzeni sağlamak ister. Kötü ikiz, öldürüp Harry'I yeniden dogma ile ödüllendirerek, Rowling kötü ikiz motifi ile ilgili ölüm geleneğini sürdürüp hem insanın içindeki hem de toplumdaki kötüyü bastırır. Bu çalışma kötü ikiz modelinin benlik ve kötü ikizin kutuplaşma ve birleşmesi ile oluşturulduğunu ve kötüyü yok ederek Gotik geleneği sürdürdüğünü gösterir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the doppelganger motif in the Harry Potter series, which is written by J.K. Rowling and belongs to both fantasy literature and children's literature. It begins with an overview of the uncanny, the fantastic and the interpretations of the double / doppelganger. The doppelganger motif originates from the duality of ancient times but the earlier form of the double is mostly a good visual twin. Later, especially in Gothic fiction, it appears as an evil twin who haunts and pursues the self. Sigmund Freud argues that the double turns into an uncanny omen of death. In the series, it is observed that Voldemort's return from Harry' past corresponds to Freud's uncanny; Voldemort's haunting and pursuing Harry is an uncanny omen of death. However, there are many similarities between Harry and Voldemort such as the bond of the twin cores, their family background and the ability to speak Parseltongue. Above all, a part of Voldemort, in the form of a Horcrux, resides in Harry. Voldemort represents both the external evil and the evil within Harry. Like many other Gothic examples of the self, Harry wants to restore the order in himself. By killing the doppelganger and awarding Harry with a rebirth, Rowling keeps the tradition of death in relation to the motif of doppelganger and provides the suppression of the evil both in human and in society. This study shows that the doppelganger motif is created by the polarization and mergence of the self and the doppelganger and it keeps the Gothic tradition by destroying the evil.