The metaphorical (re)construction of Turkey in political discourse: A corpus-driven critical metaphor analysis
Siyasi söylemlerde Türkiye'nin metaforik olarak yeniden yapılandırılması: Bir derlem-odaklı eleştirel metafor çözümlemesi
  1. Tez No: 399969
  2. Yazar: ESRANUR EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, bir sosyopolitik yapı olarak Türkiye'nin ulusal ve uluslararası siyasi söylemlerde metaforik bağlamda kavramsal olarak yeniden yapılandırılmasını incelemiş ve tasvir etmiştir. Hedef alan olan Türkiye'ye eşleştirilen kaynak alanlar, kaynak konseptler ve ortaya çıkan ilgili kavramsal metaforlar saptanmıştır. Belirlenen bir aylık zaman diliminde toplanan Türk, İngiliz ve Amerikan gazetelerinden derlenen makalelerden oluşan POLDIS Derlemi üzerinde derleme dayalı Eleştirel Metafor Çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'nin kavramsal olarak yeniden inşasının 5 ana çerçevede gruplandığını ortaya çıkarmıştır. Bu çerçeveler; (i) Bir CANLI olarak Türkiye, (ii) SOSYAL BİR VARLIK olarak Türkiye, (iii) SOYUT BİR YAPI olarak Türkiye, (iv) Bir SEYAHAT olarak Siyaset, (v) GÜÇ olarak Siyaset olarak belirlenmiştir. Her kavramsallaştırma çerçevesinde ilgili genel ve alt metaforlar Türkçe ve İngilizce için takdim edilmiş ve tartışılmıştır. Sonuçlar, AİLE, SPOR, DİN, HAYVAN ve HIZ kaynak alanlarının yalnızca Türkçe'de, KUVVET kaynak alanının ise yalnızca İngilizce'de görüldüğünü tespit etmiştir. Kavramsal metaforların büyük çoğunluğu her iki dilde de tespit edilmekle beraber, SEYAHATIN HIZI ÜLKENİN SİYASİ İLERLEME HIZIDIR metaforu yalnızca Türkçe'de gözlemlenmiştir. Çalışma, kavramsal metaforların genel anlamda Türkçe ve İngilizce'de aynı doğrultuda tezahür ettiğini göstermekle beraber, kaynak bölgelerin sıklığı ve rezonansında da farklılıklar bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Türkçe metaforik ifadelerde daha fazla çeşit sunmakta ve ÜLKE SİYASİ BİR MEZARLIKTIR gibi alışılmadık/yeni kavramsal metafor örnekleri sunmuştur. Türkiye'nin iç-grup ve dış-grup tasvirleriyle bağlantılı olan ve söylemsel olarak ima edilen güç mücadeleri daha geniş siyasal bağlamda ayrıca tartışılmıştır. Çalışma, daha önce araştırılmamış olan Türkiye'nin metaforik kavramsallaştırması konusunu incelemesi sebebiyle öncül niteliği taşımakta, mevcut metafor çalışmalarına karşılaştırmalı bir bakış açısıyla katkı sağlamakta ve gelecek çalışmalar için araştırma doğrultuları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates and describes the conceptual (re)construction of Turkey as a sociopolitical structure in domestic and international political discourse. The study identifies the source domains and concepts mapping into the target domain of Turkey, as well as the manifestations of related conceptual metaphors. A corpus-driven Critical Metaphor Analysis is carried out on the corpus of Political Discourse (POLDIS) which consists of articles from Turkish, British and American newspapers in a designated one-month timeframe. The results show that Turkey as a country is conceptually (re) constructed within the frames of (i) Turkey as an ANIMATE BEING, (ii) Turkey as a SOCIAL BEING, (iii) Turkey as an ABSTRACT CONSTRUCTION, (iv) Politics as a JOURNEY, and (v) Politics as POWER. General and sub-metaphors for each conceptualization are presented and discussed for Turkish and English. The results show that source domains of FAMILY, SPORTS, RELIGION, ANIMAL, and SPEED are specific to Turkish while FORCES is specific to English. The majority of the conceptual metaphors is observed in both languages with the exception of THE PACE OF THE TRAVEL IS THE STATUS OF POLITICAL ADVANCES OF A COUNTRY which is only observed in Turkish. The study shows that although the conceptual metaphors used for Turkey are in line between both languages, the frequency and the resonance of the source domains also differ. Turkish provides more variety in the metaphorical expressions and offers unconventional/novel instances of conceptual metaphors such as A COUNTRY IS A POLITICAL CEMETERY. The discursively hinted power struggles in relation to group representation (in-group versus out-group representation) of Turkey are also discussed in a broader political context. The study is preliminary in the sense that it explores the metaphorical conceptualization of Turkey which was not previously researched in the metaphor literature and adds a comparative perspective to the current metaphor studies and suggests directions for future studies.