Why can't we still be friends?: Othering in intercultural relationships in E. M. Forster's a Passage to India and Zadie Smith's White Teeth
Neden hala arkadaş olamıyoruz?: E. M. Forster'ın Hindistan'a Bir Geçit ve Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler romanlarında kültürler arası ilişkilerde ötekileştirme
- Tez No: 399973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde E.M. Forster'ın Hindistan'a Bir Geçit ve Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler romanlarının karşılaştırılması amaçlanır. İki roman da (eski) sömürgeci ve sömürgeleştirilmiş halkların birlikte yaşamak zorunda olduğu bağlamlar üzerinde durur – biri sömürgecilik dönemindeki Hindistan, diğeri ise sömürgecilik sonrası dönemdeki İngiltere. Tezin savı iki romanın da farklı kültür ve etnisitelerden insanların ötekileştirme eylemine kalkışmaksızın birbirleriyle samimi bir şekilde ilişki kurmaları üzerine iyi niyetle kafa yorması varsayımı üzerine kurulur. Bu karşılaştırma yapılırken ötekilik kavramı asıl olarak Edward Said'in kuramsal çerçevede kavramsallaştırıldığı şekliyle kullanılır. Hindistan'a Bir Geçit ötekileştirme olgusunun ardındaki zihniyeti eleştirmeye çabalayan ama zamanının konjonktürel şartlarının ötesine geçemeyen bir roman olarak görülürken, İnci Gibi Dişler kültürlerin bir arada varoluşunu kutlamayı amaçlayan bir roman olarak çizilse de bireysel ve kişiler arası yaşam pratiklerinde bu bir aradalığın gerçekten işleyip işlemediğini sorgulayan bir roman olarak ele alınır. Bu iki önerme göz önünde bulundurulduğunda bu tezde Hindistan'a Bir Geçit'in duruşu ve ideolojisi açısından İnci Gibi Dişler gibi bir romanın önünü açtığı sonucuna varılır. Dolayısıyla her iki romanın da kültür lerarası ilişkilere dair olumlu görüşler sunduğu ama bu ulaşılması istenen sonuca giden yolda hala üstesinden gelinmesi gereken birçok engelin olduğu savunulur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare E. M. Forsters's A Passage to India and Zadie Smith's White Teeth basing its argument on the assumption that both novels contemplate in good faith on the possibilities for people from different cultures and ethnicities to genuinely relate to each other without engaging in the negative practice of othering. Both novels dwell on contexts in which the (ex) colonizer and the colonized have to live together – one in colonial India and the other in postcolonial England. While making this comparison, the concept, otherness, is going to be used mainly as it is conceptualized in Edward Said's theoretical framework. A Passage to India is going to be handled as a novel which tries hard to criticize the mentality behind the phenomenon of othering but cannot go beyond the conjunctural circumstances of its time, while White Teeth is going to be portrayed as a novel aimed to celebrate the coexistence of cultures but questions whether it really works well in individual or interpersonal life-practices. When these two propositions are considered, this thesis aims to reach the conclusion that A Passage to India paved the way for a novel like White Teeth in terms of its stance and ideology and that the two novels are similar in the way they simultaneously promote progressive views concerning intercultural relationships and suggest that there are still many obstacles to overcome on the way towards achieving this desired end.