Reflections of conservatism and nostalgia in Yahya Kemal Beyatlı and Ahmet Hamdi Tanpınar's representation of Istanbul
Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın İstanbul temsillerindeki muhafazârlık ve nostalji yansımaları
- Tez No: 399994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'a ait düzyazı metinler ve şiirlerdeki İstanbulnostaljisinin incelenmesidir. Bu iki entelektüel ve edebiyatçıya ait metinlerdeki İstanbulnostaljisi, onların muhafazakâr düşünce biçimleriyle yakından ilgilidir. Bu sebeple, çalışma iki ana temel kısma ayrılacaktır. İlk kısım, muhafazakârlığın bir düşünce biçimi olarak Türkiye'de ortaya çıkışına ve Doğu Batı meselesine odaklanacak; metinlerinden yapılacak alıntılar ve ikinci el kaynakların kullanımı yoluyla, Beyatlı ve Tanpınar'ın, Türkiye'deki muhafazakâr düşünceye hangi noktalarda katıldıkları belirlenecektir. İkinci bölüm ise, bu iki entelektüelin muhafazakâr düşünce biçimlerinin ürettiği nostaljikİstanbul temsillerine odaklanacaktır. Bu amaç doğrultusunda, kentteki mimarî dönüşümler ve gündelik hayat, temsilleri üreten iki alt tema olarak ele alınıp, bunların Beyatlı ve Tanpınar'ın muhafazakâr idealleriyle ne derece örtüştüğü tespit edilecektir. Örtüşmeyen noktaların belirlenmesi suretiyle, bu noktaların nostaljikİstanbul temsillerinin üretilmesine ne derecede ve hangi vasıtalarla katkıda bulundukları anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Istanbul nostalgia in texts and poems by Yahya Kemal Beyatlı and Ahmet Hamdi Tanpınar. The nostalgia of Istanbul in texts belonging to these two intellectuals is closely connected with their conservative thinking style. Therefore, this study will be separated into two main parts. The first part of the study will focus on the appearance of conservatism in Turkey as a thinking style and a result of the East and the West issue. It will be determined in which points Beyatlı and Tanpınar were participating in conservative thinking in Turkey through citations from their original texts as well as second-hand sources about them. The second part of the study will focus on nostalgic Istanbul representations produced by the conservative thinking style of these two intellectuals. For this reason, architectural transformations in the city and the daily life of the city will be taken into account, and it will be determined to what extent these fit the conservative ideals of Beyatlı and Tanpınar and to what extent and by which means they contribute to the production of nostalgic Istanbul representations.