Effects of motherhood conceptualization and gender role of mothers on gender stereotyped knowledge in their preschool children
Annenin annelik konseptinin ve toplumsal cinsiyet rolünün okul öncesi çocuklarda cinsiyet şemaları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 399995
  2. Yazar: DİDEM TÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 4-5 yaş grubu çocukların ve onların annelerinin toplumsal cinsiyet rollerine yaklaşımı, çocuğun cinsiyeti üzerine gerçekleşen yarı-yapılandırılmış bir anne-çocuk sohbeti ile incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar 65 Türk, anne-çocuk çiftidir (Nçocuk = 65; Nanne = 65). Çocukların yaş aralığı 45-65 aylık; annelerin yaş aralığı 25 ile 44 yaş arasındadır. Anneler Bem Cinsiyet Rolü Envanteri'ni ve Annelik Rolü Övgüsü ölçeğini dolmuşlardır. Annelik Rolü Övgüsü ölçeği bu çalışma kapsamında geliştirilmiş olup, annelerin annelik deneyimlerini nasıl kavramsallaştırdıkları ve bunu annelik kimliğiyle nasıl içselleştirdiklerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Annelerin feminenlik ve maskülenlik seviyeleri ve annelik konseptini oluşturma şekilleri, çocuklarıyla yaptıkları çocuklarının cinsiyeti üzerine sohbette, çocuk ve annenin cinsiyet rolleri şemalarını ve geleneksel tutumlarıyla ilişkisini incelemek için bakılmıştır. Çalışmamız, anne ve çocuk sonuçları arasında uyumlu bir model bulmuştur. Cinsiyet üzerine sohbet esnasında, hem annelik övgüsü yüksek olan anne hem de bu annenin çocuğu daha çok geleneksel ifade kullanmıştır. Buna ek olarak, genç anneler ve onların çocukları da daha çok geleneksel olmayan ifadelerle çocuğun kendi cinsiyeti hakkında konuşmuşlardır. Bu yazında çalışmanın sonuçları, sonuçların yorumları ve sonraki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In the current study, we aimed to investigate mothers' and their 4-5 year old children's attitudes toward gender roles in a semi-structured gender-tuned motherchild conversation. Participants were 65 Turkish mother-child pairs (Nchildren = 65; Nmothers = 65) and the age range was 45 to 69 months for children, and mothers' age range was 25 to 44. Mothers filled out the Bem Sex Role Inventory and Mothering Role Praise scale. Mothering Role Praise Scale developed in scope of the current study to reveal how mothers conceptualize their mothering experience and integrate their maternal identity. Femininity and masculinity levels of mothers and how they conceptualize their mothering experiences were examined in order to explore the stereotypical gender knowledge and conventionality in their sentences during a semi-structured gender-tuned conversation with their children. Our findings showed that there were converging patterns of maternal and children's outcomes. Both mothers, who showed high mothering role praise about their motherhood, and their children, used more conventional statements during conversation about child's gender. In addition, young mothers and these mothers' children used more unconventional statements. Finally, younger mothers used more question repetitions, more negative evaluations; and mothers who scored lower on mothering role praise and were younger, and whose children were younger, used more neutral questions. The findings of the study and interpretations of results, and suggestions for further studies are presented.