The labor process of software development in Turkey
Yazılım geliştirmenin Türkiye'deki emek süreci
- Tez No: 399993
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, enformasyon ve iletişim teknolojileri endüstrisi içerisinde merkezi bir noktada konumlanan yazılım geliştirmenin emek sürecini incelemiştir. Hayatın her alanında kullanılan yazılım uygulamalarının üretiminin çok fazla akademik ilgi görmemiş olması noktasından hareketle, Türkiye'de gerçekleştirilen yazılım üretimi, sektörün çalışanları ile yapılan görüşmeler ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, yazılım uygulamalarının hangi üretim ilişkileri içerisinde, nasıl geliştirildiği ve bu ilişkilerin yazılım işçileri tarafından nasıl deneyimlendiği ve değerlendirildiğine dair genel bir çerçevenin sunulmasına gayret edilmiştir. Yazılım üretiminin teknik organizasyonu, iş yerindeki denetim ilişkileri, vasıfların üretim içerisindeki rolü ve geleceklerinin belirsiz olması bağlamında yazılım çalışanlarının deneyimlediği iş güvencesizliği konuları ele alınmıştır. Bu doğrultuda, Ankara ve İstanbul'da farklı özel şirketlerde çalışan 21 yazılım geliştiricisi ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the labor process of software development which is situated in a central position within the information and communication technologies industry. Based on the fact that production of software applications has not received much academic interest, software production in Turkey is tried to be illuminated in the light of interviews made with workers in software sector. In this respect, a general framework is tried to be presented about how and in which relations through software is developed; and how those relations are experienced and perceived by software workers in Turkey. Technical organization of software development, relations of control at workplace, role of skills in production process and job insecurity experienced by workers in the sense of uncertain future are discussed. In this regard, the field research of the study was conducted through semi-structured in-depth interviews with 21 software developers who are working in different private companies in Ankara and İstanbul.