The relationship between the types of narcissism and psychological well-being: The roles of emotions and difficulties in emotion regulation
Narsisizm türleri ve psikolojik iyilik hali arasındaki ilişki: Duyguların ve duygu düzenleme güçlüklerinin rolü
- Tez No: 399997
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, (1) yaş ve cinsiyetin narsisizmin alt türleri, duygular, duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik iyilik hali üzerindeki olası etkilerini incelemeyi; (2) duygular, duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik iyilik hali ile ilişkili değişkenleri belirlemeyi ve (3) narsisizmin alt türleri ile psikolojik iyilik hali arasındaki ilişkide duyguların ve duygu düzeleme güçlüklerinin aracı rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, çalışmaya yaşları 18 ve 75 arasında değişen 559 katılımcı katılmıştır. Araştırmanın bulguları, büyüklenmeci narsisizm ile gurur ve duygu düzenleme güçlüklerinden dürtüsellik ve stratejiler alanlarının alakalı olduğunu göstermiştir. Kırılgan narsisizm ise gurur ve öfke kontrolü dışındaki duygular ve duygu düzenleme güçlükleri ile pozitif yönde bir ilişki göstermiştir. Duygular içinden, utanç ve içe atılan öfkenin dürtüleri kontrol etmede ve etkili duygu düzenleme yöntemleri bulmada güçlüklerle alakalı olduğu gözlenmiştir. Gurur duygusu ise duygu düzenleme güçlükleri ile negatif yönde bir ilişki göstermiştir. Bunun yanı sıra, sonuçlar kırılgan narsisizmin psikopatolojik belirtiler ile pozitif, yaşam doyumu ile negatif yönde bir ilişki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Büyüklenmeci narsisizmin ise yüksek yaşam doyumu ile alakalı olduğu bulunmuştur. Son olarak, utancın, öfkenin, gururun ve duygu düzenlemedeki güçlüklerin, kırılgan narsisizm ve psikopatolojik belirtiler arasındaki ilişkide aracı bir role sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Öfke, gurur ve duygu düzenleme güçlükleri büyüklenmeci narsisizm ile psikopatolojik belirtiler arasındaki ilişkide de aracı bir rol oynamıştır. Gurur duygusu ayrıca hem kırılgan hem büyüklenmeci narsisizmin yaşam doyumu ile olan ilişkisinde aracı bir rol oynamıştır. Sonuç olarak, bu duyguların ve duygu düzenleme güçlüklerinin narsistik alt türleri ve onların psikolojik sağlık ile olan ilişkisini anlamakta önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were (1) to examine the possible effects of age and gender on the subtypes of narcissism, emotions, emotion regulation difficulties, and psychological well-being; (2) to examine the variables associated with emotions, emotion regulation difficulties, and psychological well-being; and (3) to investigate the mediating role of emotions and emotion regulation difficulties between the subtypes of narcissism and psychological well-being. To achieve these aims, 559 participants aged 18 to 75 took part in this study. The results revealed that grandiose narcissism was positively associated with pride, impulsivity and strategies domains of difficulties in emotion regulation. Except pride and anger control, vulnerable narcissism was positively associated with emotions and emotion regulation difficulties. From emotions, shame and anger-in were found to be associated with the difficulties in controlling impulses and finding effective strategies while the feeling of pride was associated with the low levels of emotion regulation difficulties. Vulnerable narcissism was positively associated with psychopathological symptoms and negatively associated with satisfaction with life. Grandiose narcissism and pride were found to be positively associated with satisfaction with life. Finally, shame, anger, emotion regulation difficulties, and pride had mediator roles in the relationship between vulnerable narcissism and psychopathological symptoms. Anger, difficulties in emotion regulation, and pride also mediated the relationship between grandiose narcissism and psychopathological symptoms. Pride mediated the relationship between both narcissistic subtypes and satisfaction with life. Therefore, these emotions and emotion regulation difficulties seem to have an importance in the understanding of narcissistic subtypes and their relation to psychological health.