Learner driver follow-up study: Attitude change and driver behavior
Sürücü adayları takip çalışması: Tutum değişimi ve sürücü davranışları
  1. Tez No: 399996
  2. Yazar: DUYGU ÖZLEM ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Trafik, Education and Training, Psychology, Traffic
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Acemi sürücüler özellikle tek başlarına araç kullanmaya başladıkları dönemin başında trafik kazalarına en çok karışan gruplardan biridir. Sürücülükte öğrenme dönemi bu dönemdeki tutum ve davranışların gelecek sürücü davranışlarındaki belirleyici etkisi sebebi ile çok önemlidir. Bu nedenle sürücü eğitimi güvenli bir sürüş ve trafik için yadsınamayacak şekilde kritiktir. Bu çalışmanın ilk amacı sürücü adayları eğitime başlamadan hemen önce ve en son aşama olan direksiyon çalışmalarını bitirir bitirmez tutum ölçümü alarak eğitim boyunca oluşan tutum değişimini bir takip çalışması ile incelemektir. İkinci olarak ise, tutum değişiminin yanı sıra tutumların direksiyon eğitimlerinde ortaya çıkan sürücü davranışlarına etkisini görmektir. Bu sebeple yaş ortalamaları 25.26 olan 150 sürücü adayı (92 erkek, 58 kadın) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Manchester Sürücü Tutum Ölçeği' nin Türkçe versiyonu (Lajunen, & Özkan, 2004) sürücü adaylarının sürüş ile ilgili tutumlarını ölçmek için, Trafik İklimi Ölçeği (Özkan, & Lajunen, yayımlanmamış makale(a); Gehlert, Hagemaister, & Özkan, 2014) ise trafik iklimine karşı olan tutumlarını ölçmek için kullanılmıştır. Son olarak, sürücü davranışlarını inceleyebilmek için Sürücü Davranışları Anketi'nin olumlu sürücü davranışlarını içeren versiyonu (Özkan, & Lajunen, 2005) kullanılmıştır. Sonuçlar, sürücü adaylarının risk odaklı tutumlarının sürücü eğitimi boyunca arttığını fakat güvenlik odaklı ve trafik iklimi ile ilgili olan tutumlarının aynı kaldığını göstermiştir. Eğitimden önceki ve sonraki tutumlar sürücü davranışları olan hataları, ihlalleri ve olumlu sürücü davranışlarını yordama konusunda farklı sonuçlar verse de riskli tutumlar direksiyon eğitimlerinde ortaya çıkan farklı sürücü davranışları için en güçlü yordayıcı olarak gözükmektedir. Çalışmanın sonuçları, katkıları ve olası kısıtlayıcı faktörler, gelecek çalışmalar için öneriler ile birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Novice drivers are overrepresented in accidents especially at the beginning of solo driving. Learning process is important in driving because pre-attitudes and behaviors could determine the later driver behaviors. Therefore, driver education and training become irrefutably critical for safe driving. The first aim of the current study is investigating the attitude change of learner drivers through driver education and training by taking attitude measurements both before the beginning of education and after they complete driving practices. Second aim is investigating the attitude effect on driver behaviors which are observed during driving practices. 150 learner drivers (92 male, 58 female) whose mean age was 25.26 participated in the study voluntarily. Turkish version of Manchester Driver Attitude Scale (Lajunen, & Özkan, 2004) was used to measure driving-specific attitudes and Traffic Safety Climate Scale (Özkan, & Lajunen, unpublished(a); Gehler, Hagemaister, & Özkan, 2014) was used to measure attitudes toward traffic climate. Then, driver behaviors were measured by Driver Behavior Questionnaire with positive driver behaviors (Özkan, & Lajunen, 2005) to see self-reported driver behaviors during driving practices. Results showed that, risky-oriented attitudes of learner drivers increased over the learning period but safety-oriented attitudes and traffic climate attitudes did not change after driver education. Pre and post attitudes differed in predicting driving behaviors but risky-oriented attitudes seem the most powerful predictor of different driver behaviors which are observed during driving practices. The results, contributions and limitations of the study were discussed along with the suggestions for the future research.