Age differences in moral foundations across adolescence and adulthood
Ergenlikten yetişkinliğe ahlaki temellerde yaş farklılıkları
- Tez No: 399998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşa dayalı değişimlerin ahlaki temeller (bireyselleştiren ve bağlayan temeller) üzerindeki etkilerinin ergenlik ve yetişkinlik boyunca incelenmesidir. Bireyselleştiren temellerin ahlaki yargılar üzerindeki etkisinin ergenlikten yetişkinliğe yaşla beraber artması beklenilmektedir. Buna ek olarak, bağlayan temellerin ahlaki yargılar üzerindeki etkisinin ergenlik ve orta yetişkinlik dönemlerinde diğer dönemlere kıyasla daha çok etkisinin olacağı öngörülmektedir. Katılımcıların yaş aralığı 14.-87 olup, çalışmaya 971 kişi katılmıştır. Ahlaki Temeller Anketi ve demografik sorular katılımcılar tarafından cevaplandırılmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, yaş ve ahlaki temeller arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bireyselleştiren temellerin bireylerin ahlaki yargıları üzerindeki etkisi ergenlikten orta yetişkinliğe doğru artış gösterirken, orta yetişkinlikten yaşlılığa kadar ki süre boyunca sabit kaldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, bağlayan temellerin bireylerin ahlaki yargıları üzerindeki etkisi ergenlik döneminde yüksek olup, ergenlikten beliren yetişkinliğe doğru bu etki azalmaktadır. Daha sonrasında ise genç yetişkinliğin sonlarından yaşlılığın ortalarına kadar bağlayan temellerin bireylerin ahlaki yargıları üzerindeki etkisi artış göstermiştir ve son olarak, bağlayan temellerin önemi yaşlılıkta tekrar düşüş göstermektedir. Bu sonuçlar çalışmanın hipotezlerini destekler niteliktedir. Çalışmanın bulgularının mevcut yazına etkisi tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, age-related changes in moral foundations (i.e., individualizing and binding foundations) across adolescence and adulthood were examined. It was anticipated that the influence of individualizing foundations on moral judgment would increase with age from adolescence to adulthood and then, it would have relatively stable pattern in late adulthood. Moreover, it is expected that both adolescents and middle adults would have higher concerns about the binding foundation in their moral judgment than emerging and late adults. Participants (N= 971), aged between 14 and 87, filled out a questionnaire package including study measurements namely Moral Foundations Questionnaire and Demographic form. There were significant age differences in moral foundations. It was found that individualizing foundations' importance on individuals' moral judgment increased from adolescence to middle adulthood and remained relatively stable in late adulthood. Furthermore, high concern about the binding foundation in adolescence decreased in emerging adulthood and then increased from the end of young adulthood to old age. Once again, the importance of the binding foundation decreased in the middle of the late adulthood. The findings of the study, the implications of the results, and future research directions were also discussed.