A Methodology for the analysis of urban environments: Space-place duality
  1. Tez No: 4002
  2. Yazar: ALIM ERDEMİR(KESKİNOK)
  3. Danışmanlar: BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET KENTSEL ÇEVRELER İÇİN BİR ÇÖZÜMLEME METODOLOJİSİ s YER-WEKAN İ KİLEMİ C&ESKÎNOK3 EBDEMİR, Alım Yüksek Lisans Tezis Şehir Planlama T@z Yflhetioİai: öğr. S Sr, Baykan SOnay Temmuz 988s : 96 sayfa Ekonomik ve politik boyutlsrı bir» y@naâ k©n«s©I çevreler farkla, Fiziksel elemanlar v© a^larxn çeşitli ertsaşa çıkış biçimlerinden kaynaklanan ilişkiler ©iste®-' mindan oluşmaktadır» Bu değişik biçimlerini orsaya çıkar dığı Fİ2İks®l/gors©l ilişkiler, bir gevreyip ak-fciviis©l©r j işlevler ve kullanıcılarla ilişkilor, v@« il© diğer çevrelerden ayrış-fö irebilmemiz® ©lanak sağlayan nitel üs lerin oluşmasına neden ?olmaktsadır».. Bsarada esas alan, ±®mm% içinda9 dScfiiviteier» v© fculM» nıoılar il© bütünleşebilen ve dolayısıyla değişebilir çevrelerin ©i ttşab İlmesi ve yaratsılabilraasidir. Sunumuzun kentleri gid©r@k özelliği olıasy®ns -£®kda^et çaşl-bliliği aac, kullanıcı ve aktsiviteler il® büfcünleşiamjemİŞj dolay ısıyl© - iii -onlar için aril©» if ©d® etmeyen, sonuç olarak birbirlerinden ayrış* irilebilmeleri güç kerrta©! çevrelerin ağırsa d°&nüşw>mk«> ?Sedirler* Bu yüzdsrtj, bu nokta yer-snekan ikiliğini ®&m® mlmn ş8zürai®ra@l®rirs orfesy® çıkışma teatste&ef® fouİMfnmafe-fcadır*. Bu tez genel anl®mdas bu ikil iliğin fi© şekilde ©r-teys çıktığını araştırmaya ve bu konuları kentsasl baglarad® tartışmaya çalışacaktır*, Anahtar Kelimeleri Meksrij zaman, yer, denayim, kimlik. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A METHODOLOGY FOR THE ANALYSIS OF URBAN ENVIRONMENTS» SPACE-PLACE DUALITY C&ESKİNOK3 ERDEMÎR, A I'm A 'Master Thesis in City Planning Supervisor* s InsteBsyksn Bönsıy July f 1988, 96 ' pa gas Apart fro» the eeenoiic and political dimensions» urban spssss ®r© constituted from different physical elements and a system of relationships which arises from the various form's of expressions" of these elements,, The system of physical/visual relationship® created by the©® various forms causes the emergence of a variety of attributes which enable us to distinguish certain locations Frew the other urban environments by «eans of the activities and functions involved snd the '«attitudes ?' of the users. What ie fundamental here is th® cresstien/Ferwatisn.. of an urban environment that could be ^sdified and integrated with the users end th© mv: ;.vi.ti®s throughout th® tiro©» Contemporary cities j, increasingly bece«@ n«- - i -identifiable raanot©ttot»9 deprived of v©ri®ty, ursinte grafted with the userâ and th© activities g, henc® pose no rciesnings to th®sn @nd in turn, ©volv® towards m rmtwork of mm