On hughes problem
  1. Tez No: 4007
  2. Yazar: GÜLİN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL Ş. GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET HUGHES PROBLEMİ HAKKINDA ERCAN, GUI in Doktora Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr.îsmail Ş.GUloğlu Haziran 1988, 43 Sahi f e G sonlu bir grup, n farklı asal sayıların çarpımı ve n n sayı sını bölen* asal sayıların oluşturduğu küme olsun. H (G)= olarak tanımlansın. Bu çalışmada G n-grup olmadığı takdirde, H (G) altgrubunun G içindeki indeksinin n sayısını' böldüğü ispatlanmıştır. Ayrıca G/H (G) bölüm grubunun yapısı ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuç Hughes ve Thompson ta rafından elde edilen bir sonucun genellemesi dır. Bunun ötesinde asal mertebe! i bir a otomorfizması olan sonlu ve çözülebilir bir H grubunun yapısı incelenmiş ve (o(a),|H|)=l şartı koşul- maksızın, H grubunun Fitting uzunluğu için bir üst sınır elde edilmiştir. -iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON HUGHES PROBLEM ERCAN, GUI in "Ph.D. in Mathematics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. îsmaıl Ş.Güloğlu July 1988, 43 pages Let G be a finite group and n be a natural number which is a product of distinct primes. Define H (G)=. In this work, we prove that the index of H (G). in G must divide n under the assumption that G is not a n=group where ji is the set of all prime divisors of n. Moreover, we determine the structure of G/H (G). This generalizes a result of Hughes and Thompson. Furthermore, the structure of a finite solvable group H admitting an automorphism a of prime order is studied and a bound for the Fitting length of H is obtained without the assumption (o(a),|H| )=1. ?Ill'