An Ecocritical study of Ted Hughes's later poetry
Ted Hughes'un son dönem şiirlerinin ekoeleştirel çalişmasi
  1. Tez No: 144285
  2. Yazar: DİLEK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hughes'ün ekolojik fikirleri özellikle son dönem şiirlerini oluşturan Remains of Elmet (Elmet'm Kalıntıları) (1979), River (Nehir) (1983) ve Woljwatching {Kurt Gözetleme) (1989) kitaplarında açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İnsanların doğaya karşı bakış açılarını değiştirerek, ekosistemin korunmasını sağlamak Hughes'ün bu şiirlerinde üzerinde önemle durduğu bir konudur. Doğayı insanın temel ihtiyaçlarını karşılayan bir araç olarak gören insan merkezci düşünceye karşı çıkan Hughes şiirlerinde doğa merkezli düşünceyi ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu konu çerçevesi içerisinde, Hughes'ün son dönem şiirlerinin henüz yeni ortaya çıkan bir edebi teori olan ekoeleştiri açısından incelenmesi bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Ekoeleştirinin kökleri çevre krizinin geniş kitlelerce tanındığı 1960'h ve 1970'li yıllara kadar uzanmaktadır. Henüz yeni ortaya çıkan bir yazınsal kuram olan ekoeleştirin temel savını edebi yapıtlarda insan öznesine tanınan yegane ilgi odağı olma imtiyazını kaldırma fikri oluşturmuştur. Disiplinlerarası bir yazınsal çalışma alam olan ekoeleştiri doğanın yok olmasını önlemek amacıyla bilimsel ve ekolojik doğa anlayışını benimser. Ekoeleştirinin temel kurallarını belirledikten sonra, Hughes'ün ormanların ve türlerin yok olması, nehirlerin kirlenmesi ve kimyasal gübre kullanımı gibi temel ekolojik problemleri şiirlerinde konu ettiği açıkça görülebilir. Doğal kaynakların yağmalanması, çevre merkezli bir bakış açısıyla incelenerek, şairin ekolojik felaketlere duyarlılığını ve bu konuda bir bilinçlenme oluşturma çabası açıkça gösterilmiştir. Hughes şiirlerinde bütünsel evren kavramını yerleştirerek ekosisteme verilen her bir zararın bu sistemin bir parçası olan inşam da etkileyeceğini açıkça göstermiştir. Hughes'ün son dönem şiirlerinin ekoeleştirel incelemesi, ekosistemi tehdit eden tehlikelere karşı şairin okurlarında ekoloji bilinci yaratmayı ve onları çevre sorunlarına karşı sorumlu davranış geliştirmeye yönlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Hughes şiirlerindeIll sadece bütün canlılar için hayat kaynağı olan ekolojik doğa kavramını yansıtmakla kalmamış şiirlerini doğanın ve aynı zamanda insanın da bir parçası olduğu ekosistemin korunmasına adayarak ekoeleştirel kuramın bir uygulayıcısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hughes's ecological concerns are most explicitly enacted in his later period of writing which consist of Remains of Elmet (1979), River (1983) and Wolfwalching (1989). The protection of the natural ecosystem through the strategy of changing people's perception of nature is the major concern of these poems. Reacting against the anthropocentric thought which puts the satisfaction of human desires over nature, Hughes, in his poems, tries to establish the ecocentric thought which emphasises the inherent value of nature. Within the structure of this argument, the aim of this thesis is to analyse Hughes later poetry from the perspective of recently developed literary theory, that is, ecocriticism which will provide an ecological insight into his poetry. The roots of ecocriticism go back to the widespread acknowledgment of the environmental crisis during the 1960s and the 1970s. Ecocriticism as a new critical theory, bases its argument on de-privileging human subject as the center of attention. In its pursuit of literary representation of nature, ecocriticism analyses the human relationship with the natural environment. As an interdisciplinary field of literary study, ecocriticism maintains the scientific and ecological understanding of nature with the aim of protecting nature from destruction. After the establishment of the principles of ecocritical literary theory, it can be clearly observed that Ted Hughes pinpoints the major ecological issues in his poetry like the problem of deforestation, extinction of species, pollution of rivers, and the use of chemicals as fertilisers. Exploitation of the natural resources is evaluated from the ecocentric perspective in order to demonstrate the poet's sensitivity to the problems of ecological disaster, and to show the poet's endeavor to create a public awareness of these problems. Hughes establishes a holisticconception of Ihe universe and imposes the idea that any damage done lo die ecosystem will inevitably influence human beings as they are inseparable components of the ecosystem. The result of the ecocritical analysis of Ted Hughes's later poetry demonstrates that the ecological consciousness of the poet to die increasing perils threatening tire ecosystem is deployed in his poems which evoke responsible behavior to nature. Hughes's poetry is not only dominated by the ecological conception of nature as a sustaining power of life for all the inhabitants of the earth, but it is the enaction of the ecocritical paradigm in its emphasis on the preservation of the earth and the integrity of the ecosystem where man is only a part of it.