An empirical investigation of international capital flows to emerging market economies
Yükselen piyasa ekonomilerine sermaye akımlarının görgül bir incelemesi
  1. Tez No: 400789
  2. Yazar: BİLAL KESKİNSOY
  3. Danışmanlar: DR. MARTA ALOI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ülkeler boylamında portföy sermayesi hareketleri hakkındaki bu mütevazı çalısmada ana odak, yükselen ülke ekonomilerinin sermaye çekme profilleri üzerine merkezlendirilmistir. Panel veri yöntemleri kalkınmakta olan 21 ülke için 1996-2005 boyunca toplanan veriler üzerine uygulanmıstır. Birbiriyle bağlantılı üç ayrı durağan panel modelleri olan havuzlanmıs OLS (sıradan en küçük kareler tahmincisi), grup-içi sabit etkiler ve rastsal etkiler GLS (genellestirilmis en küçük kareler) bağlasımları derinlemesine sonuçlar ve kavranabilir politika çıkarımları ortaya koymustur. Tanısal sınama sonuçları beraberinde havuzlanmıs OLS sonuçları güvenilir bir sekilde gözden geçirmeğe değer. Veriler yekun olarak ele alındığında, toplam net portföy akımları ülkeye özgü yerli etmenler tarafından etkilenmektedir. Bu münasebetle, makroekonomik politika uygulamasının islevsel basarımındaki bir yükselme; iyi yapılandırılmıs, zenginlestirilmis ve genisletilmis bir sermaye piyasası; gelistirilmis bir yatırım ortamı; temerrüde düsme ihtimalinde bir azalma; iyi idare edilmis bir kambiyo sistemi; vergilendirme bakımından hafifletilmis bir hükümet yükü ve gelistirilerek basarılı bir sekilde isletilen bir yönetisim düzeni hepten portföy sermaye girisini artırıcı etkilere sahiptir. Diğer yandan, devingen bir modelleme uygulamasında (GMM, genellestirilmis beklemler yöntemi) dıssal etmenler içsel olanlarla dikkate değer bir rol paylasmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this modest work on portfolio capital movements across countries, the essential focus centred on the capital attraction profiles of emerging country economies. Panel data methods have been applied on the data gathered across 21 developing countries throughout 1996-2005. Three different but interrelated static panel models of pooled OLS, fixed effects within-group, and random effects GLS regressions have produced insightful outcomes and comprehendible policy implications. Along with the results indicated by diagnostic tests, pooled OLS results are reliably worth to overview. In aggregate case, total net portfolio flows are affected solely by country-specific domestic factors. Therefore, an improved functioning performance of macroeconomic policy implementation; a well-structured, enriched and enlarged capital markets; an enhanced investment environment; a decreased probability to incur into default risk; a good controlled exchange rate system; a decreased governmental burden in terms taxation; and an improved and successfully operating system of governance have all portfolio capital inflow raising influences. In a dynamic modelling implementation (GMM), on the other hand, external factors share a considerable role with internal factors.