Kar yönetimi ve Borsa İstanbul (BİST) şirketleri üzerinde ampirik bir araştırma
Earnings management and an ampirical study on Borsa Istanbul's (BIST) companies
- Tez No: 375520
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, sermaye piyasalarında kamuyu aydınlatma sistemi kapsamında yatırımcıların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanıp, kamuya açıklanan finansal tabloların etkinliğini önemli ölçüde zedeleyen kar yönetimi (earnings management) ele alınmıştır. Finansal raparlama ile kar yönetiminin tanımı, nedenleri, amaçları ve teknikleri hakkında bilgi sunulmuştur. Ampirik araştırmada, Türkiye'de Borsa İstanbul (BİST) şirketleri için 2005 yılından itibaren zorunlu hale getirilen Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının (UMS/UFRS), finansal tablolara kar yönetimi bakımından etkisi ile bağımsız denetim kalitesinin kar yönetimi üzerine etkisinin ölçümü amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 165 borsa şirketinin ulusal standartların uygulandığı 1995-2002 dönemi finansal tablo verileri ile UMS/UFRS'nin uygulandığı 2005-2012 dönemi finansal tablo verileri, tahakkukları esas alan ve literatürde yaygın olarak kullanılan Jones Modeli ve Geliştirilmiş Jones Modeli ile bu modellerin performans düzeltmeleri versiyonları ihtiyari tahakkukların ölçümü amacıyla kullanılmıştır. Modellerde bağımlı değişken olarak kullanılan toplam tahakkuklar 1996-2002 dönemi için bilanço yaklaşımı; 2006-2012 dönemi için hem bilanço yaklaşımı hem de nakit akış yaklaşımı kapsamında hesaplanmıştır. Modellerin uygulanması sonucu bulunan ihtiyari tahakkuklar, UMS/UFRS'nin kar yönetimi üzerine etkisi ölçmek için dönemsel olarak hem orijinal değerleri hem de mutlak değerleri karşılaştırılmış ve UMS/UFRS'ye geçişle birlikte istatistiksel açıdan anlamlı olmak üzere ihtiyari tahakkukların azaldığı tespit edilmiştir. Kar yönetiminin yönüne ilişkin incelemede istatistiksel anlamda geçerli bir sonuca ulaşılmamıştır. Benzer şekilde bağımsız denetim kalitesinin kar yönetimi üzerine etkisinin tespiti amacıyla 4 büyük denetim ağına tabi bağımsız denetim firmaları ile bunların dışında kalan bağımsız denetim firmaları tarafından denetimleri yapılan şirketlerin ihtiyari tahakkukları incelenerek, 4 büyük denetim firması tarafından denetlenen şirketlerin daha az ihtiyari tahakkukları kullandıkları bulgularına ulaşılmıştır. Kar yönetiminin yönüne ilişkin yapılan incelemede ise, diğer denetim firmaları tarafından denetlenen şirketlerin hem karı artırıcı hem de karı azaltıcı yönde daha çok ihtiyari tahakkukları kullandıkları bulgularına ulaşılmıştır. Bu kapsamda, UMS/UFRS'ye geçişle birlikte borsa şirketlerinin daha az ihtiyari tahakkukları kullandıkları, finansal tablolarının kalitesinin arttığı; 4 büyük denetim firmalarının ihtiyari tahakkukları sınırlayarak finansal tablolarının kalitesine olumlu katkı yaptığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kar yönetimi, finansal raporlama, UMS/UFRS, bağımsız denetim, tahakkuklar, ihtiyari tahakkuklar
Özet (Çeviri)
This study examines the earnings management which significantly impairs the effectiveness of financial statements, prepared and annonunced to public in order to inform the investors in capital markets within the public disclosure system. The process of financial reporting, and the definition of earnings management, the causes, purposes and techniques are presented about. An empirical study on the earnings management aims at measuring the affects of International Accounting/Financial Reporting Standards (IAS/IFRS), mandatory for listed companies traded in Borsa İstanbul (BİST) in Turkey since 2005, on the earnings management, and the effects of independent audit quality on the earnings management. In this context, national accounting standards financial statement data for the 1995-2002 period of 165 listed companies, and the IAS/IFRS financial statements of the 2005-2012 period financial statements data have been applied to the Jones Models and these of performance adjusted versions in order to determine the discreationary accruals. The dependent variable of models, the total accruals, have been estimated for the period of 1996-2002 by employing balance sheet approach, and for the period of 2006-2012 by employing both balance sheet and cash flow approaches. In order to determine the effect of IAS/IFRS on the earnings management, the result of models, discretionary accruals, have been compared with both period in orjinal values and absolute values. The results suggest that with the implementation of IAS/IFRS, there has been statistically significant decrease in discreationary accruals. The investigation on the direction of earnings management suggests that there is no statistically significant findings about it. Similarly, in order to determine the effect of independent audit quality on the earnings management, the discretionary accruals of companies audited by the audit firms belongs to Big-4 audit network and others have been compared. The results suggest that companies audited by Big-4 apply less discreationary accruals to manage earnings, as compared to other audit firms. The findings on the direction of earnings management for audits firms reveal that the companies audited by other audit firms apply both more earning-increasing and earningsdecreasing earnings management. In this context, with the transiton to IAS/IFRS, listed companies apply less discreationary accruals and the quality of financial statement increases; Big 4 limits listed companies to employ discreationary accruals and make a positive contribute to the quality of financial statements. Key Words : Earnings management, financial reporting, ISA/IFRS, independent audit, accruals, discretionary accruals