GATA Sağlık Okullar Komutanlığı'na bağlı Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Astsubay Okulu öğrencilerinde demir eksikliği anemisi prevalans çalışması
  1. Tez No: 40087
  2. Yazar: SAADET ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 777
Özet
-76- 8. ÖZET : Bu araştırma GATA Sağlık Okullar Komutanlığına bağlı; Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Astsubay Okulunda okuyan 99'u erkek, 185'i kız 284 öğrencide demir eksikliği anemisinin prevalansını belir lemek amacıyla yapılmıştır. Hemoglobin değerine göre erkek öğrencilerin % 33.33,U. kız öğrencilerin % 28.65 'i, hematokrit değerine göre erkek öğrenci lerin % 68.69'u, kız öğrencilerin % 14.05'i anemiktir. Araştırma sonuçlarımız özellikle erkek öğrencilerde demir eksikliği anemisinin önemli bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçlarımız literatür bulguları ile karşılaştırıl mış, demir eksikliği anemisinden korunmak için önerilerde bulunul muştur.
Özet (Çeviri)
-77- SUMARY: This studies has been made on 99 male and 185 female students of Sağlık Meslek Lisesi and Sağlık Astsubay Okulu in GATA Sağlık Okullar Komutanlığı, to determine the iron deficiency anemias. According to hemoglobin values 33.33 % of male, 28.68 % of female students, and according to hematokrit values 68.69 % of male and 14.05 % of female students turned out to be anemik. The results of the research have proved that iron deficiency anemias have been a noteworthy health problem, especially on the male students. Comparison has been made between the research and the recorded values and recommendations have been made to prevent iron deficiency anemias.