Okul öncesi dönemde kreş ve gündüz bakımevlerinde kalan çocuklarda impedansmetre ile orta kulak taraması
- Tez No: 40088
 - Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK AKTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışma Ankara'da büyük çoğunluğu memur çocuklarının oluşturduğu 6 adet kamu kuruluşuna ait kreş ve gündüz bakımevinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda 3-6 yaş grubunda 200 çocuğun 400 kulağına ait bilgiler edinilmiştir. Bu araştırma 1993 yılı Temmuz, Ağustos aylarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda otoskopik ve impedansmetrik muayene ile orta kulak patolojilerinin saptanılması amaç edinildiğinden her çocuğun kulak - burun - boğaz muayenesi yapıldıktan sonra impendansmetre ile orta kulak basınçları saptanmış ve akustik reflekslerin olup olmadığına bakılmıştır. Otoskopik ve impedansmetrik muayene sonucunda çalışmaya kanlan vakaların yarıya yakın kısmında bir patoloji saptanmamıştır. Ancak %15 vakada seröz otitis media tanısı konmuş, ilaç tedavisi verilen hastaların, tetkik ve tedavilerini devam ettirebilmeleri için hastahaneye başvurmaları önerilmiştir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY This studya has been coducted in 6 creshes and day nurseries in Ankara beloging to public institutions where the majority consisty of children of civil servants. In our study, data have been collected about 400 ears of 200 children who are between 3 and 6 in age. This study was carried out in July and August in 1993. Since the aim here is to coduct autoscopic and impedancemetric examination and to find out middle ear pathologies, each child has undergone otorinolaryngological examination, and then, then middle ear pressures have been measured via impedancemeter, and also, it has been examined whether they have acoustic reflexes. As a resulty of atuscopic and impedance - metric examination, any pathology has not been observed in about half of the cases who participated in the study. However, serosa otitis media has been diagnosed in %15 of the cases. The patients, who have been given chemotherapy, have been recommended apply to a hospital so as to continue the examinatios and treatments. 28