Ankara ve yöresinde satılan başlıca gazlı meşrubat çeşitlerinin sodyum benzoat içerikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 40086
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VII. ÖZET Bu araştırmada, Ankara ve yöresinde satılan başlıca gazlı meşrubat çeşitlerine antimikrobiyal madde olarak katılan sodyum benzoat miktarlarının saptanarak Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve uluslararsı yönetmeliklerde verilen tolerans düzeylerine uygun olup olmadığı, markalara ve ambalaj tiplerine göre içerdikleri sodyum benzoat miktarlarının karşılaştırılması amaçlandı. Analizler ÜV-VIS tarayıcı spektrofotometre ile gerçekleştirildi. 29 adet Fanta Portakallı Gazoz, 10 adet Sunny Portakallı Gazoz, 13 adet Yedigün Limon Meyveli Gazoz, 10 adet Çamlıca Limon Gazoz, 20 adet Çamlıca Sade Gazoz,' 20 adet Sprite Sade Gazoz, 30 adet İlham Sade Gazoz, 20 adet Coca Cola, 10 adet Pepsi Cola, 4 adet Aroma Cola, 12 adet RC Cola, 15 adet Diet Coca Cola, 20 adet Diet RC Cola olmak üzere toplam 213 adet cam şişe, pet şişe ve teneke kutu ambalajlı meşrubatlarda sodyum benzoat miktarı endüşük 0.00 mg/kg en yüksek 299.40 mg/kg seviyesinde tesbit edildi. Analitik bulguların ve istatistiksel verilerin konuyla ilgili bilimsel çalışmaların ışığında değerlendirilmesi 31sonucunda Ankara ve yöresinde satılan çeşitli firmalara ait gazlx meşrubat çeşitlerinin Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği 'nin ilgili hükümlerindeki öngörülen tolerans limitlerini aşmadıkları anlaşılmıştır. Belirtilen durum esas alındığında Ankara ve yöresinde tüketime sunulan gazlı meşrubat çeşitlerinin sodyum benzoat içeriğinden dolayı kısa ve uzun süreçte tüketici konumdaki halk sağlığına yönelik sağlık riski yaratmadığını anlaşılmıştır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the amounts of sodium benzoate which, as an antimicrobial agent, was added into the various known types of gassy beverages marketed in and around Ankara city and its aim was to Find out whether or not they were compatible with the tolerance limits specified by the Food Additives Regulation and international Regulations, and also compare the contents of sodium benzoate according to the brands and package types of these beverages. These analyses were performed by using the scanning UV-VIS spectrophotometer. These analyses were performed on totally 213 beverages sold in glass, plastic bottles and cans and comprised the Following items: 29 ea orange soda water branded FANTA, 10 ea orange soda water branded SUNNY, 13 ea lemon/Fruit soda water branded YEDİGÜN, 10 ea lemon soda water branded ÇAMLICA, 20 ea plain soda water branded ÇAMLICA, 20 ea plain soda water SPRITE, 30 ea plain soda water branded ÎLHAM, 20 ea Coca cola, 10 ea Pepsi Cola, 4 ea Aroma Cola, 12 ea RC Cola, 15 ea Diet Coca Cola, 20 ea Diet RC Cola 33The minimum level of sodium benzota was determined as 0.00 mg/kg while the maximum level value had been found as 299.40 mg/kg. The evaluation of analytical findings and statistical data under the light of scientific researches carried out on this subject showed that the various gassy beverages marketed by various firms in and around Ankara City, did not exceed the tolerance limits specified by the Food Additives Regulation. When this present fact was taken into consideration, it was understood that various gassy beverages marketed in and around Ankara City, did not create any short and long term health risk for public health beceause of sodium benzoate contents. 34