İneklerde erken gebelik ve seksüel siklusun değişik aşamalarında kan ve tükürükte progesteron hormon düzeyleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 40089
  2. Yazar: GÜRBÜZ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. ÇETİN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
35 7-ÖZET Bu çalışmada ineklerde tohumlamadan sonraki 21. ve 40. günler arasındaki progesteron düzeyleri ve genital organ değişikliklerinin yanısıra, mezbahaya kesim amacıyla gelen ülkelerdeki progesteron düzeyi ve postmortem genital organ bulguları araştırıldı. Araştırmada 20 adedi canlı ve 40 adedi de mezbaha materyali olmak üzere toplam 60 adet Holstein ırkından inek kullanıldı. Progesteron hormonu düzeyleri RIA yöntemi ile araştırıldı. Ancak tükürükte öngörülen ekstraksiyon yöntemi ile laboratuvarda herhangi bir sonuç alınamadığından, bu bölüm değerlendirme dışı bırakılmıştır. Tohumlamadan sonraki 21. günde geri dönmeyen hayvanlarda 21-40. günler arasındaki ortalama kan progesteron hormonu düzeyleri 6.51 ± 0.34 ng/ml, geri dönen hayvanlardaki aynı günleri kapsayan ortalama kan progesteron düzeyleri 2.88 ± 1.06 ng/ml olarak belirlendi. Buna göre gebe ineklerdeki progesteron hormonu düzeyinin gebe olmayanlara oranla daha yüksek olduğu ve gebeliğin 21. ve 40. günleri arasında sürekli olarak arttığı görüldü. Gebe ve gebe olmayanlar arasındaki bu fark, istatistiksel yönden önemlidir (P= 0.01). Mezbaha materyali olarak kullanılan 40 hayvanın uteruslan açıldığında bunların 18 tanesinde yavru tesbit edildi. Uteruslannda yavru tespit edilen bu ineklerin ortalama kan progesteron hormon düzeyi 7.34 ± 0.69 ng/ml, ovaryumlanndaki corpus luteumlarm ortalama büyüklüğü 2.41 ± 0.27 cm, folliküllerin ortalama büyüklüğü 0.79 + 0.34 cm olarak ölçüldü. Yavru uzunlukları ise artan günlere paralellik gösterdi. 60 ve 115. gebelik günlerinde corpus luteum büyüklüğüne paralel olarak artan progesteron değerleri saptanmış ve corpus luteum ile progesteron hormonu arasında sıkı bir ilişki olduğu görülmüştür. Uteruslannda yavru tespit edilemeyen 22 ineğin ortalama kan progesteron hormon düzeyi 3.95 ± 2.51 ng/ml, ovaryumlanndaki corpus luteumlann ortalama büyüklüğü 1.79 ± 0.80 cm ve folliküllerin ortalama büyüklüğü 0.74 ± 0.27 cm'dir.36 Corpus luteum büyüklüğü ve progesteron düzeylerinin ineklerin gebe ve gebe olmama durumları ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Yine mezbaha hayvanlarında yapılan follikül ölçümlerine göre gebe ve gebe olmayanlar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
37 8-SUMMARY This study investigates progesterone levels and genital organ changes between the 21 st and 40 th days after insemination. Again in this study progesterone level and genital organ findings have been examined on slaughtered cows.Out of 60 Holstein race cows which have beeen used in this study, 20 of them were alive and 40 of them were checked after slaughter. The level of progesterone hormone was determined using the RIA technique. However we couldn't get any result from the laboratory about the study on saliva was planned to be done by extraction technique ; this is why this part hasn't been evaluated in this study. On the 21 st day after the insemination oestrous was not found in all the cows. The population of the cows in which oestrous was not found the level of average blood progesterone hormone between 21 st and 40 th days was 6.51+ 0.34 ng/ml.For the population of cows in which oestrous was found the level of average blood progesterone hormone was 2.88+1.06 ng/ml for the same days. That means that the level of progesterone hormone is higer in the pregnant cows than the cows which were not pregnant. Our findings furher show that the level, of progesterone hormone has increased continuously between 21 st and 40 th days of pregnancy. The difference between pregnant and non pregnant cows is statisticly important (p=0.01). Upon opening uteruses of 40 slaughtered cows, in 18 of the uteruses fetuses were found. In the 18 fetus bearing cows the average blood progesterone hormone level was 7.34+0. 69ng/ml. In this same population average corpus luteum's size was 2.41±0.27 cm and the average follicles size was 0.79+0.34 cm.The fetuses height has developed as the pregnancy progressed. On the 60 th and 115 th days of pregnancy increased progesterone levels have been determined. The progesterone levels increased as the size of corpus luteum increased. This leads us to conclude that there is a close relationship between corpus luteum and progesterone hormone.38 İn the 22 cows in which fetuses were not found, the average blood progesterone hormone level was 3.95±2.51 ng/ml, the average size of corpus luteums in the ovarium was 1.79±0.80 cm and the average size of follicles was 0.74+0.27 cm. The size of corpus luteum and progesterone levels are directly related to whether the cows pregnant or notFurthermore, after measuring the follicle in the slaughtered cows we have not observed major differences between pregnant and non pregnant cows.